Поранешниот руски премиер вели дека повеќе не го препознава Путин

Сподели со своите пријатели

Михаил Касјанов, првиот премиер на рускиот претседател Владимир Путин, изјави дека и во неговите најлоши кошмари не можел да замисли дека Путин ќе ја нападне Украина.

Loading...

„Путин знаев дека е поинаков“, изјави Касјанов за АФП преку видео конференција.

Касјанов, премиер од 2000 до 2004 година, пред да ѝ се придружи на опозицијата, процени дека војната може да трае и до две години, но сепак верува дека Русија еден ден повторно ќе тргне на „демократскиот пат“.

Поранешниот премиер на Путин (64), кој работеше на зближување на Москва и западните земји, рече дека не мислel, како и многу Руси, дека војната ќе избие.

Тој додаде дека конечно разбрал што ќе се случи три дена пред инвазијата, кога Путин ги свикаl членовите на неговиот Совет за безбедност „на добро организирана средба што се емитува на телевизија“.

„Кога го гледав тој состанок на рускиот совет за безбедност, конечно сфатив дека ќе има војна. Ги познавам овие луѓе и гледајќи ги, видов дека Путин повеќе не е истиот. Не медицински, туку политички“, рече Касјанов. , кој во 2004 година го замени Путин.

Потоа се приклучи на опозицијата и стана еден од најголемите критичари на Кремљ. Касјанов сега води мала либерална партија, Партијата за слобода на народот (ПАРНАС).

Касјанов рече дека Путин (69), поранешен агент на КГБ, изградил систем заснован на неказнивост и страв кога дошол на власт во 2000 година.

Loading...

„Ова се достигнувања на системот кој, со охрабрување на Путин како шеф на државата, почна да функционира уште поцинично и посурово отколку во подоцнежните фази на Советскиот Сојуз. Во суштина, тоа е систем налик на КГБ кој се заснова на целосна неказнивост Да биде казнет“, рече Касјанов.

Тој додаде дека ја напуштил Русија поради неговото противење на руската офанзива во Украина, но одбил да каже за АФП во која земја се наоѓа, наведувајќи безбедносни причини.

Борис Немцов, критичар на Путин со кој Касјанов беше близок, беше убиен во близина на Кремљ во 2015 година. А Алексеј Навални, големиот противник на Кремљ, беше затворен откако го преживеа труењето во 2020 година.

Ако Украина падне, тогаш балтичките земји ќе бидат следни на листата, смета Касјанов, додавајќи дека е против повикот Украина да прифати територијални отстапки во замена за мир.

Касјанов додаде дека во периодот по Путин, неговиот наследник ќе биде по налог на безбедносните служби, но дека нема да може долго да го контролира постоечкиот систем и дека на крајот ќе се организираат демократски избори.

„Сигурен сум дека Русија ќе се врати на патот на градење демократска држава“, рече Касјанов, додавајќи дека ќе бидат потребни десет години за да се „декомунизира“ и „депутинизира“ Русија.