Поранешниот полицаец кој уби десетици луѓе на Тајланд се самоуби

Сподели со своите пријатели

Најмалку 34 лица се убиени во масовно пукање во североисточна тајландска провинција, изјави портпаролот на полицијата за Ројтерс.

Loading...

Пукањето се случило во градинка во Нонг Буа Ламфу.

Полицијата соопшти дека меѓу убиените има 22 деца и дека сторителот е поранешен полицаец. Повредени се вкупно 12 лица.

Ројтерс јавува дека сторителот се самоубил.

Последното масовно пукање во Тајланд во 2020 година

Масовните престрелки се ретки во Тајланд. Сепак, во 2020 година, војник уби најмалку 29 и рани 57 луѓе во масовно пукање.

Бројот на сопственици на оружје во Тајланд е висок во споредба со некои други земји во регионот.