Поранешен разузнавач: Америка има недопрени вонземски летала

Сподели со своите пријатели

Поранешниот разузнавач Дејвид Груш ги повика САД да откријат докази за НЛО, велејќи дека американската влада поседува „непроменети и делумно недопрени“ вонземски транспортни возила.

Loading...

Груш ја водел анализата на необјаснетите аномални појави во американското Министерство за одбрана и тврди дека САД имаат летала од вонземско потекло, пишува Гардијан.

Информациите за тие авиони незаконски беа задржани од Конгресот, рече Груш, кој тврди дека се соочил со одмазда од владини претставници кога му ги предал доверливите информации на Конгресот.

Тој ја напушти американската влада во април оваа година по 14-годишна кариера во разузнавањето.

„Не сме сами“

Џонатан Греј, актуелен американски разузнавач во Националниот центар за аеронаутичко и вселенско разузнавање (NASIC), го потврди постоењето на „егзотични материјали“ во извештајот, додавајќи: „Ние не сме сами“.

Овие тврдења доаѓаат откако бројните сведоштва и извештаи во последниве години го вратија вниманието на неидентификуваните летечки објекти и потенцијалните вонземски посети.

Во 2021 година, Пентагон објави извештај за необјаснети аномални појави – термин кој неодамна се претпочита пред НЛО – во кој се идентификувани повеќе од 140 случаи на средби со такви феномени кои не можат да се објаснат.

Извештајот уследи по протекувањето на воени снимки на кои се прикажани навидум необјасниви настани на небото, додека во исто време пилотите на морнарицата сведочеа дека често имале средби со необични авиони во близина на американскиот брег.

Loading...

„Материјал од егзотично потекло“

Во интервју со новинарите на Дебриф, Лесли Кин и Ралф Блументал, кои претходно го разоткрија постоењето на тајна програма на Пентагон за истражување на НЛО, Груш рече дека американската влада и добавувачите на одбраната собираат фрагменти од вонземјани, а во некои случаи и цели пловни објекти, со децении.

„Не зборуваме за прозаично потекло или идентитет. Материјалот вклучува недопрени и делумно недопрени транспортни средства“, рече Груш.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Утринава започна есента

Груш изјави за Дебриф дека анализата утврдила дека овој материјал е од „егзотично потекло“ – што значи „нечовечка интелигенција, било вонземска или од непознато потекло“.

„Оваа проценка се заснова на морфологијата на возилото и науката за материјали и поседувањето уникатни атомски аранжмани и радиолошки потписи“, рече Груш.

„Ова е глобален феномен“

Греј ги анализира необјаснетите аномални феномени во NASIC и го потврдува сведочењето на Груш.

„Феноменот на нечовечка интелигенција е реален. Ние не сме сами. Откритијата на вселенските летала не се ограничени само на САД. Ова е глобален феномен, но глобалното решение продолжува да ни избега“.

The Debrief разговараше со неколку поранешни колеги на Груш, од кои секој гарантираше за неговиот лик.

Карл Нел, пензиониран полковник, рече дека Груш бил „беспрекорен“.

Loading...

Во прегледот на перформансите од 2022 година, што ги видел Дебриф, Груш бил опишан како „офицер со најсилен можен морален компас“.

Ник Поуп, кој истражувал НЛО за британското Министерство за одбрана во раните 1990-ти, рече дека извештајот на Груш и Греј за вонземски материјал е „многу значаен“.

„Една работа е да имате приказни за блогови за заговор, но ова е повисоко ниво, со вистински инсајдери. Кога овие луѓе ќе пријават официјални информации, тие го прават тоа под претпоставка дека ќе бидат казнети или затворени ако свесно дадат лажни изјави“, вели тој.

„Ќе има последици ако се покаже дека не е вистина“

„Некој ќе рече дека тоа е само уште една измислена приказна, но мислам дека е сосема поинаку да се оди пред Конгресот или пред генералниот инспектор на разузнавачката заедница и да се даде изјава. Затоа што ќе има последици ако се покаже дека тоа не е вистина, “ додава тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Утринава започна есента

Дебриф објави дека знаењето на Груш за вонземски материјали и занаети се засновало на „обемни разговори со високи разузнавачки службеници“.

Тој вели дека го информирал Конгресот за постоењето на програма за собирање материјал за НЛО.

„Груш рече дека операциите за обновување на авионите се во тек на различни нивоа на активност и дека познава конкретни поединци, сегашни и поранешни, вклучени“, објави Дебриф.

Тој не вели дека лично видел вонземски летала или ниту кажува  каде би можеле да бидат

Груш не вели дека лично видел вонземско летало, ниту пак кажува каде би можеле да се складираат.

Loading...

Тој побара од Дебриф да не открива детали за одмаздата на владините претставници поради тековната истрага.

Тој, исто така, не прецизира како американската влада би можела да му возврати.

Во јуни 2021 година, во извештајот на Канцеларијата на директорот на националното разузнавање се наведува дека од 2004 до 2021 година имало 144 средби меѓу воени пилоти и необјаснети феномени, од кои 80 биле снимени со повеќе сензори.

Само една од 144-те средби можеше да се објасни со „висока самодоверба“ – тоа беше голем балон кој издува.

По зголемениот интерес од јавноста и некои американски сенатори, Пентагон ја основа Канцеларијата за решавање на аномалии во сите домени во јули 2022 година.

Во декември минатата година канцеларијата објави дека добила „неколку стотици“ нови извештаи, но засега нема докази за вонземски живот.

Loading...

Објавувањето на тврдењата на Груш и Греј доаѓаат откако панелот задолжен за истражување на необјаснети аномални појави од американската вселенска агенција НАСА рече дека стигмата околу известувачките средби – и вознемирувањето на оние кои известуваат за средби – ја попречува нивната работа.

Пилотите ги споделија своите искуства во 2021 година

Пилотите на морнарицата кои ги споделија своите искуства од средбата со необјаснети објекти додека вршеа воени летови во 2021 година, рекоа дека тие и другите избрале да не ги пријават средбите внатрешно поради страв дека тоа би можело да ги загрози нивните кариери.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Утринава започна есента

„Вознемирувањето само дополнително го стигматизира полето на необјаснетите појави, значително го попречува научниот напредок и ги обесхрабрува другите да ја проучуваат оваа важна тема“, рече научниот менаџер на НАСА, Никола Фокс, на јавен состанок на 31 мај.

Д-р. Дејвид Спергел, независниот шеф на тимот на НАСА за независни студии на необјаснети феномени, изјави за Гардијан дека не го познава Груш и дека нема никакво знаење за неговите тврдења.

Во соопштението, портпаролот на НАСА рече: „Еден од клучните приоритети на НАСА е потрагата по живот на друго место во вселената, но досега НАСА не најде веродостојни докази за вонземски живот и нема докази дека необјаснетите феномени се вонземски. Сепак , НАСА го истражува Сончевиот систем и пошироко за да може да одговори на основните прашања, вклучително и дали сме сами во универзумот“.

Loading...

„Ако имавме вселенски брод во хангарот, не ми кажаа“

Поуп рече дека во неговата работа за истражување на НЛО за Министерството за одбрана, тој не видел цврсти докази за вонземски објекти или материјали.

„Некои од нашите случаи беа интригантни, но немавме вселенски брод во хангар. И ако имавме, тие не ми кажале“, рече Поуп.

Сепак, рече Поуп, тврдењата на Груш треба да се гледаат како дел од растечкиот проток на информации – и се надеваме откритија – за НЛО.

„Тоа е дел од поголема загатка. И мислам дека, под претпоставка дека сето тоа е вистина, нè приближува некогаш сум бил во срцето на сето тоа“.