Поранешен олимписки тренер пронајден мртов по обвиненија за сексуално насилство

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски тренер на гимнастичката екипа изврши самоубиство неколку часа откако беше обвинет за сексуален напад и трговија со луѓе, соопштија официјални лица.

Loading...

Дана Несел од адвокатската канцеларија на Мичиген Џенерал потврди дека 63-годишниот Џон Гедерт си го одзел животот во четвртокот попладне.

Претходно во четвртокот, Несел покрена 24 обвиненија против Гедерт.

Тој бил селектор на американскиот тим за гимнастика во 2012 година и тесно соработувал со д-р Лари Насар, кој беше осуден за злоупотреба на повеќе од 200 спортисти.

Насар беше осуден на 300 години затвор во 2018 година за злоупотреба на повеќе од 250 девојчиња.

Гедерт бил сопственик на сала за обука во Мичиген каде Насар работел како лекар кој се грижел за спортистите.

Многу гимнастичари го обвинија за насилно однесување кога сведочеа на судењето против Насар.

Се очекуваше Гедерт да се предаде во четвртокот попладне, но не се појави.

Loading...

„Информирани сме дека телото на Џон Гедерт е пронајдено доцна попладнето откако тој извршил самоубиство“, рече адвокатот Несел.

Таа додаде дека ова е трагичен крај на трагична приказна за сите вклучени.

Што е познато за обвиненијата против Гедерт?

Несел покрена 24 одделни тужби против Гедерт, „во врска со дела на вербално, физичко и сексуално злоставување извршени од обвинетиот против неколку млади жени“.

Две точки од обвинението се однесуваа и на сексуален напад врз девојче на возраст од 13 до 16 години.

Исто така, имаше 14 обвиненија за трговија со луѓе за наводно подложување на спортисти на присилна работа во екстремни услови што довело дел од нив да претрпат повреди и штети.

Гедерт не го зел предвид фактот дека жртвите пријавиле дека се повредени, но ги присилувал, ги заплашувал и се заканувал дека ќе употреби физичка сила доколку не го сторат тоа што тој го побарал од нив, се вели во изјавата на државниот обвинител.

Тренерот е обвинет и за лажење во текот на истрагата во 2016 година додека се водела истрагата за случајот Насар.

Loading...

Кое е последното за скандалот со злоупотреба на гимнастика во САД?

Во јануари 2020 година, Американската гимнастичка федерација објави дека ќе плати 215 милиони долари како порамнување на група спортисти кои биле злоупотребени од Насар.

Претседателот и извршен директор на Федерацијата Ли Ли Леунг рече дека „тие разбираат колку е нарушена довербата во нив“ и дека „напорно работат на враќање на довербата на спортистите и заедницата“.

Но, некои гимнастичарки, како еден од најтрофејните, Симон Бајлс, велат дека организацијата не презела одговорност за скандалот.

23-годишниот Бајлс, еден од гимнастичарите кој го обвини Насар за злоупотреба, бара независна истрага.

„Ние им носиме медали, ние си ја работиме нашата работа, а вие не можете да го направите она што зависи од вас?

„Едноставно е многу болно“, рече CVS минатата недела.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *