13.08.2019 10:38

Поради топлото време, помор на лососи на Аљаска (ВИДЕО)


Откако на Аљаска летово се појавија рекордно високи температури, жителите во реките започнале да забележуваат помор на риби.

Експертите сметаат дека поради исклучително високите температури на реата Каскоквим, лососисте веројатно доживеале срцев удар, пишува „Аљаска паблик медиа“.

loading...

Кон почетокот на јули, кога Аљаска ја зафати топлотен бран и рекордни горештини, температурата во водата во близина на подарчјето Бетела, била повисока од 20 степени, што е највисока температура во оваа река забележана во тој период од годината.

Во текот на тој период, жителите кои живеат должд долниот ток на реката Каскоквим, пријавиле до властите помор на риби, односно дека виделе голем број лососи како пливаат низводно.

Лососите не се навикнати на таквите температури. Во заливот Каскоквим во текот на летото знаело да биде околу 10 степени, а со секоја плива топлата вода се повлкува во долниот тек на реката.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments