Поради обилни дождови се урна древен храм во Индија, загинаа 9 лица (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Девет лица загинаа, а десетици останаа заробени откако древниот хинду храм Ањани Махадев Мандир се урна поради обилните дождови во северната индиска држава Химачал Прадеш, пишува Би-Би-Си.

Loading...

Спасувачките операции се во тек откако свлечиште погоди храм во популарниот туристички град Шимла.

Во Химачал Прадеш изминативе неколку дена врне силен дожд, предизвикувајќи поплави и лизгање на земјиштето.

Луѓето се под урнатините

Дваесет и едно лице загина во последните 24 часа во несреќи поврзани со дождови.

Државниот министер Сухвиндер Синг Суху им изјави на новинарите на местото на одронот дека околу 20 до 25 луѓе би можеле да бидат заробени под урнатините.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес регистриран во Турција

 

 

Loading...

Илјадници туристи ја посетуваат ридската држава Химачал Прадеш, особено нејзиниот главен град Шимла, во текот на годината за да уживаат во студеното време и живописната глетка.

Химачал Прадеш е држава со обилни дождови за време на сезоната на монсуните, што доведе до поплави, лизгање на земјиштето и облаци кои предизвикуваат дополнителни штети.

 

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху на удар на Палестинците откако користеше мапа на голем Израел во ОН

Хаос со дожд

Видеата споделени на социјалните мрежи во изминатите неколку дена покажуваат дека реката носи куќи и возила, како и дрвја на врвот на автомобилите.

Неколку часа пред да се урне храмот, седум лица загинаа во невреме во областа Солан. Прекини на облаци беа забележани и во областа Манди.

Министерот Суху апелираше до луѓето во државата да останат дома поради дождот, јавува Би-Би-Си.

Loading...