Поради голем број инциденти, одредени авиокомпании укинуваат да служат алкохол во текот на летот

Сподели со своите пријатели

Американската авиокомпанија „Саутвест ерлајнс“ објави дека го укинува послужувањето алкохолни пијалоци во текот на летото поради зголемениот број на инциденти со патниците. Компанијата планирала да продолжи со продажба на алкохолни пијалоци следниот месец на летови кон Хаваи, а во јули и на други, но синдикатот што ги претставува стјуардесите се побунил.

Loading...

 

 

Како одговор, портпаролот на компанијата Крис Мајнц рече дека продажбата на пијалоци е укината„поради неодамнешното зголемување на бројот на инциденти во целата индустрија со патници кои се мешаат во патувањето“.

Авиокомпанијата не одреди нов датум за почеток на продажбата на алкохол. Претседателот на синдикатот на стјуардесата Лин Монтгомери минатата недела рече дека имало 477 случаи на лошо однесување на авиокомпанијата „Саутвест ерлајнс“ од 8 април до 15 мај и дека членовите на синдикатот се загрижени за планот на компанијата да продолжи со продажба на алкохол во авиони, само може да го зголеми тој проблем.

Монтгомери го покрена ова прашање откако стјуардеса минатата недела била удрена со тупаница во лицето од 28-годишен патник осомничен за предизвикување сериозна повреда. Полицијата не соопштила дали патникот бил пијан.

 

Loading...


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *