ПОПЛАВИ ВО ИНДИЈА: Најмалку осум лица загинаа

Сподели со своите пријатели

Осум лица загинаа во поплавите во индиската држава Западен Бенгал, последниот инцидент предизвикан од обилните сезонски дождови во Јужна Азија, јавува Ројтерс.

Loading...

Спасувачкиот тим пронашол околу 70 лица, додека 13 се задржани на лекување во регионална болница, соопштија властите во Западен Бенгал.

Инцидентот се случил во средата за време на хинду церемонијата во реката Мал, како дел од верските свечености, соопштија локалните власти.

– Потресен сум од несреќата за време на прославата на Дурга Пуја во Јалпаигури, Западен Бенгал. Сочувство до оние кои ги загубија своите најблиски – напиша на Твитер индискиот премиер Нарендра Моди.

Источните и североисточните делови на Индија добија 128 отсто повеќе врнежи од просечните врнежи во средата, а на некои места паднаа дури девет сантиметри дожд, според индиската државна метеоролошка агенција, која прогнозираше обилни дождови во Западен Бенгал и околните држави во следните три до четири дена, пренесува Ројтерс.

Земјите од Јужна Азија беа погодени од обилни сезонски монсунски дождови во последниве месеци, при што невидени врнежи во Пакистан поплавија огромни делови од земјата, што доведе до речиси 1.700 смртни случаи, додека во Непал, повеќе од 60 луѓе загинаа низ целата земја во поплави и лизгање на земјиштето. Досега оваа година, според официјалните податоци.

Властите во соседен Бутан соопштија дека најмалку пет лица загинале во лизгање на земјиштето минатата недела, според Ројтерс.