Поплави во Австрија, властите повикуваат на претпазливост. „Секоја капка дожд што паѓа е премногу“

Сподели со своите пријатели

Невреме со грмотевици погоди делови од Австрија во саботата, предизвикувајќи поројни поплави и големи материјални штети.

Loading...

Бројни улици беа поплавени, водата навлегуваше во куќите и носеше автомобили.

За време на викендот кал падна на автопатот кај Грац, силниот ветер собори дрвја на патот.

Невремето ги уништи и избирачките места за изборите за Европскиот парламент.

Таков беше случајот со избирачките места во јужната провинција Штаерска, поточно во селото Дојчфејстриц со околу 4.000 жители северно од Грац.

Австриската метеоролошка служба прогнозира нови врнежи од дожд во наредните денови, а Државниот предупредувачки центар повикува на внимателност.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Канада ја прогласи Иранската револуционерна гарда како терористичка организација

Ноќта од недела кон понеделник беше помирна, но од утринските часови можна е појава на грмежи проследена со пороен дожд.

 

Loading...

 

„Секоја капка што паѓа е премногу“

„Секоја капка што паѓа од небото во моментот, особено во окрузите Грац-Умгебунг и Хартберг-Фирстенфелд и во сите други погодени области, е премногу. Според тоа, се надеваме дека ништо сериозно нема да се промени во ситуацијата“ – рече Томас Мајер, портпарол на Државната противпожарна бригада за Штаермарк.

За време на викендот интервенираа пет илјади пожарникари, а денеска продолжува работата на расчистување на последиците од невремето кое, според странските медиуми, не ја погодило Штаерска во последните 40 години.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Снема струја во цел Еквадор