Поплави во Австралија: Три држави издадоа наредби за евакуација!

Сподели со своите пријатели

Заедниците во три австралиски држави добија наредба да се евакуираат по обилните дождови кои предизвикаа големи поплави.

Loading...

Во тие делови од земјата за само 24 часа наврнале четири пати повеќе дожд од просечните октомвриски врнежи, а најмалку 500 домови биле поплавени, едно лице загинало, а друго се води како исчезнато.

Широко распространетите поплави низ Австралија – поттикнати од временскиот феномен Ла Ниња – загинаа повеќе од 20 луѓе оваа година.

Викторија – втората најнаселена држава во Австралија – беше најтешко погодена оваа недела.

На неколку заедници им беше наредено да се евакуираат, вклучително и некои во главниот град Мелбурн.

Водата ги поплави патиштата, принудно затвораа училишта и го прекина снабдувањето со електрична енергија на 3.000 домаќинства и деловни објекти.

Премиерот Даниел Ендрјус рече дека бројот на поплавените домови сигурно ќе се зголеми, нарекувајќи ја една од најтешките поплави во државата во последните децении.

Многу области забележаа обилни врнежи од дожд во текот на 24 часа, но најсилните беа во Стратбоги, североисточно од Мелбурн.

Loading...

Неколку реки, исто така, се поплавија во Тасманија, откако паднаа до 400 мм дожд за 24 часа во некои области. Не е јасно колку домови и деловни објекти се загрозени, објави Би-Би-Си.

Во Нов Јужен Велс, на околу 600 луѓе им беше кажано да го евакуираат градот Форбс, каде што може да бидат поплавени околу 250 имоти и деловни објекти.

Во наредните недели се прогнозираат нови врнежи од дожд кои ќе ги напнат и онака надојдените реки и заситената почва.

Експертите велат дека неодамнешните поплави во Австралија се засилени поради климатските промени и временскиот феномен Ла Ниња.

Во Австралија, Ла Ниња ја зголемува веројатноста за дожд, циклони и пониски дневни температури.