Полските земјоделци веќе три недели ги блокираат граничните премини со Украина

Сподели со своите пријатели

Полските земјоделци веќе три недели ги блокираат граничните премини со Украина. Се нагласува дека спорот за транспортот на украинското жито ќе биде решен до крајот на март

Loading...

Во Варшава, главниот град на Полска, се најавуваат големи протести на земјоделците, додека им се ветени европски фондови, јавува Anadolu.

Имено, како што се наведува, Европската комисија е подготвена да одмрзне 137 милијарди евра за Полска.

Од друга страна, во Варшава се најавени големи протести на земјоделците, кои веќе три недели ги блокираат граничните премини со Украина.

Се нагласува дека спорот за транспортот на украинското жито ќе биде решен до крајот на март.

Сепак, на полските земјоделци им се ветуваат пари од европските фондови, кои беа замрзнати година и пол поради прекршување на владеењето на правото.

Европската комисија проценува дека владата на Доналд Туск ги презема вистинските чекори за враќање на независноста на судството и затоа е подготвена да му даде 137 милијарди евра.

Полското судство не се исчисти преку ноќ од судии кои наместо независно одлучување, ги следеа диктатите на претходната национално-конзервативна влада.

Loading...

На актуелната владина коалиција едноставно и недостигаат гласовите за промени во Уставниот суд.

Сепак, Владата на Полска претстави акционен план за враќање на владеењето на правото, кој, меѓу другото, предвидува дека членовите на Судскиот совет, кој е орган за именување судии, ќе ги избира само судиите власта, а повеќе не од извршната власт.

„Судскиот систем мора да биде независен. И ако Владата успее да ги убеди и Европската комисија и полската јавност дека ја воспоставува таа независност, ќе успее“, рече политикологот Олгиерд Анушевич.

Европската комисија е подготвена да одмрзне 137 милијарди евра, или 600 милијарди злоти, пари за кохезија и средства од Фондот за закрепнување и отпорност.

Полскиот премиер Доналд Туск со видливо олеснување изјави дека револуцијата што доведе до победа на сегашната коалиција дава резултати.

„Шестотини милијарди злоти. Тоа е навистина огромна сума на пари, која добро ќе ја потрошиме и со која ќе ублажиме се што во моментов предизвикува тензија и вознемиреност“, рече Туск.

Сепак, не се решени сите тензии. Полските медиуми пишуваат дека претседателот Анджеј Дуда речиси сигурно ќе стави вето на реформите на владеењето на правото.

Туск веќе еднаш кажа дека е подготвен за предвремени избори во случај на парализа при одлучувањето.

Loading...

Судството е една од реформите. Првиот го резимираше Владата во јавните медиуми.

Најголемиот полски портал за проверка на факти „ДЕМАГОГ“ ги анализираше главните извештаи на јавната телевизија по медиумските написи и најде пристрасно известување – само овој пат во корист на владата на Туск.

Во Полска уништени 160 тони украинско жито

Полските земјоделци демонстрираа овој месец против, како што рекоа, нелојалната конкуренција од Украина и регулативите на Европската унија за заштита на животната средина.

Околу 160 тони украинско жито беа уништени на полската железничка станица поради големите демонстрации на фармерите, а висок украински функционер во неделата го нарече овој чин „неодговорен чин што останува неказнет“.

Полските земјоделци кои овој месец демонстрираа против, како што велат, нелојалната конкуренција од Украина и еколошките регулативи на Европската унија, ги блокираа автопатите и граничните премини со Украина и истурија украинско жито од железничките вагони.

„Ова е четврти случај на вандализам на полските железнички станици. Четвртиот случај кој не е казнет и е неодговорен“, напиша вицепремиерот Александар Кубраков на Х.

Лидија Ковалска, портпаролка на полицијата од северниот полски град Бидгошча, рече дека инцидентот се случил во блиското село Котомиерз и дека најголемиот дел од производот што се транспортирал всушност е пченка.