Полска бара од САД да ја вклучат во заедничката програма за нуклеарно оружје

Сподели со своите пријатели

Полскиот претседател Анджеј Дуда рече дека Полска разговара со САД да ја вклучи во програмата за нуклеарно споделување, која им овозможува на некои сојузнички земји да добијат американско нуклеарно оружје и да можат да го користат доколку Америка им дозволи.

Loading...

„Прво, проблемот е што немаме нуклеарно оружје. Нема индикации дека Полска би можела да има во скоро време. Секогаш постои потенцијална можност за учество во програмата за нуклеарно споделување. Разговаравме со американските лидери за тоа дали САД размислуваат за таква можност. Темата е отворена“, изјави претседателот Дуда во интервјуто за новиот број на полскиот неделник Газета полска.

Полскиот претседател рече дека руските закани за употреба на нуклеарно оружје укажуваат на начин на размислување дека ако Русија не е одлична, светот може да престане да постои.

„Ако Русија започне нуклеарна војна, одговорните за тоа ќе бидат проклети во целиот свет“, рече Дуда.

Белгија, Холандија, Германија, Италија и Турција се вклучени во заедничката програма за нуклеарен одговор, а нуклеарното оружје е во нивните бази, но тие можат да се користат само во рамките на заедничката одбрана на НАТО и со дозвола на САД.

Во мај германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ пишуваше за можноста за промена на страсната концепција за НАТО и вклучување на некои од земјите од источното крило на НАТО во програмата, потсетува полското радио.