Половина од украинската енергетска мрежа е исклучена

Сподели со своите пријатели

Градските власти во Киев во петокот предупредија дека е можно „целосно затемнување“ на електричната мрежа на главниот град на Украина, а премиерот рече дека речиси половина од енергетскиот систем на земјата бил оневозможен во руските напади.

Loading...

Русија ги засили нападите врз украинските енергетски капацитети во изминатите неколку недели, а во вторник и четврток ја погоди енергетската инфраструктура низ целата земја со силни воздушни напади.

„За жал, Русија продолжува со ракетните напади врз украинската цивилна и критична инфраструктура. Речиси половина од нашиот енергетски систем е исклучен“, рече премиерот Денис Шмихаљ по разговорот со комесарот за трговија на Европската комисија, Валдис Домбровскис.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русите брутално го напаѓаат Бахмут (ВИДЕО)

Киев е еден од градовите најтешко погодени од напади со ракети и дронови кои на моменти го прекинаа снабдувањето со електрична енергија, греење и вода како што се приближува зимата.

Инженерите брзаат да ја санираат електричната мрежа во главниот град, каде во четвртокот падна првиот снег.

„Се подготвуваме за различни случувања во ситуацијата, вклучително и целосно исклучување“, рече Микола Поворжник, заменик-менаџер на градската администрација во Киев.

Тој не кажа што ќе се случи ако електричната мрежа целосно се исклучи, но властите рекоа дека не размислуваат за евакуација на градовите.

Украина ги опиша нападите врз нејзината енергетска инфраструктура како руски тероризам.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД испраќаат ПВО опрема во Украина вредна 275 милиони долари

Москва ги отфрла критиките и ги опишува нападите како одговор на „неподготвеноста“ на Киев да одржи мировни преговори.