Половина од Американците сметаат дека истрагата против Трамп е политички мотивирана

Сподели со своите пријатели

Околу половина од Американците веруваат дека кривичната истрага против поранешниот претседател Доналд Трамп е политички мотивирана, но големо мнозинство, исто така, веруваат дека наводите се веродостојни, според најновото истражување на јавното мислење.

Loading...

Дводневната анкета на Ипсос за Ројтерс, која заврши денеска, покажа дека 54 проценти од испитаниците – вклучувајќи 80 проценти од републиканците на Трамп и 32 проценти од демократите – веруваат дека политиката стои зад криминалниот случај што треба да го сослуша големата порота на Менхетен.

Седумдесет проценти од испитаниците, вклучително и половина од републиканците, рекле дека веруваат во тврдењето дека Трамп ѝ платил на актерката од филмови за возрасни Сторми Даниелс за време на неговата претседателска кампања во 2016 година за да ја спречи да зборува за нивниот наводен сексуален контакт.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Џулијан Асанж: Oсновачот на Викиликс, кој се изјасни за виновен во замена за слобода

Околу 62 отсто од испитаниците, вклучително и една третина од републиканците, рекле дека исто така веруваат дека Трамп фалсификувал деловни досиеја и извршил измама.

Според Ројтерс, резултатите од анкетата ја истакнуваат невидената природа на кривичната истрага против Трамп во време кога тој бара од Републиканската партија повторно да го номинира за Белата куќа во 2024 година. Ниту еден американски претседател досега не се соочил со кривична пријава на суд.

Трамп, кој се соочува со потенцијално тешка конкуренција во неговата трета кандидатура за републиканска номинација, негираше дека некогаш имал афера со Даниелс, чие вистинско име е Стефани Клифорд.

Тој во саботата рече дека очекува да биде уапсен во вторник и побара од неговите поддржувачи да одговорат со давање пари за неговата претседателска кампања.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најстарата натпреварувачка за Мис Тексас има 71 година

Големата порота во Менхетен треба да одлучи дали ќе поднесе обвинение.

Loading...

Претставници на Републиканската партија, стратези и аналитичари велат дека гонењето на Трамп само ќе ја зајакне решителноста на неговите најверни поддржувачи.

Гувернерот на Флорида Рон ДеСантис, потенцијален ривал за републиканската номинација, тој го критикуваше како што рече „со политизирање на канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен“, но беше и прикриен критичар на Трамп.

Трамп одговори агресивно со објава на својата платформа на социјалните мрежи.

Девет од 10 испитаници рекле дека слушнале за истрагата на окружниот обвинител на Менхетен против Трамп, која е една од неколкуте истраги за поранешниот американски претседател.

Обласен обвинител во Џорџија ги разгледува наводите дека Трамп се обидел да ја поништи неговата загуба на изборите во 2020 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Москва ги обвини САД за украинскиот напад на Крим

Трамп сè уште тврди дека ги изгубил претседателските избори од Џо Бајден поради измама и бил снимен како бара од официјални лица во Грузија да ги „најдат“ гласовите што требало да ги добие.

Трамп, исто така, се соочува со истраги од американското Министерство за правда за неговото задржување на доверливи документи по напуштањето на Белата куќа, како и за напорите да ги поништи резултатите од изборите во 2020 година.

Околу 54 отсто од испитаниците – вклучително и 85 отсто од демократите и 21 отсто од републиканците – сметаат дека е веродостојно тврдењето дека Трамп се обидел да изврши изборна измама.

Loading...

Анкетата на Ројтерс/Ипсос анкетираше примерок од 1.003 возрасни ширум САД, вклучувајќи 415 демократи и 383 републиканци.