Политико: Одземањето на правото на глас во ЕУ на Будимпешта веќе не е незамисливо

Сподели со своите пријатели

По неколку години мек пристап кон унгарскиот премиер Виктор Орбан, европските дипломати даваат сигнали дека таканаречената „нуклеарна опција“ – лишување од Будимпешта од правото на глас во ЕУ веќе не е незамислива, доколку Унгарија повторно се обиде следната недела да блокирање на помошта од 50 милијарди евра за Украина.

Loading...

Петмина европски функционери и дипломати изјавија дека членките на ЕУ се подготвени на тој чекор, што би бил историски потег за заедницата која се потпира на кохезија и едногласност, пренесува Политико.

„Ако Орбан повторно го блокира договорот за буџетот од 50 милијарди евра за Украина на самитот во февруари, активирањето на член 7 за одземање на правото на глас на Унгарија може да стане вистинска опција“, рече еден дипломат на ЕУ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија го забрани извозот на бензин на шест месеци

Во декември, Орбан ја блокираше одлуката на ЕУ да испрати помош за Украина, а потоа рече дека ќе биде подготвен да го укине ветото само доколку Брисел ги деблокира замрзнатите средства за Унгарија поради кршење на владеењето на правото.

Со години, Европската унија се обидуваше да го спречи падот на владеењето на правото во Унгарија со негирање на финансиски средства, а Орбан пак го искористи правото на вето во неколку наврати.

„Јасно е дека на шефовите на држави и влади им е преку глава од Орбан. Време е тој да сфати дека заканата за активирање на членот 7 сега навистина постои“, рече професорот по европска политика Стивен Ван Хенке.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хутите погодија подводни кабли, отежната комуникацијата меѓу Европа и Азија

Проблемот може да биде што некои земји од Централна и Источна Европа стравуваат да се повикаат на членот 7 затоа што се загрижени дека во иднина би можеле да се соочат со слична контрола на владеењето на правото дома, изјавија неколку дипломати за Политико.