Полицаец од Куманово доби кривична за малтретирање

Сподели со своите пријатели

Четириесетгодишен полициски службеник доби кривична пријава поради малтретирање во вршење служба.

Loading...

– Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе кривична пријава против Д.К.(40) од Куманово – полициски службеник во Полициската станица Куманово, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „малтретирање во вршење на службата“, информираат денеска од Министерството за внатрешни работи.

Како што појаснуваат оттаму, на 14.12.2020, пријавениот во својство на полициски службеник при вршењето на службата физички го малтретирал И.П. од Куманово при што му нанел телесни повреди.

Против полицискиот службеник е поведена и постапака за утврдување на дисциплинска одговорност.

Никола Ивановски


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *