Погледнете зошто фармерките се секогаш сини: Не е случајно!

Сподели со своите пријатели

Стиловите на фармерки можат да доаѓаат и да си одат, но некои карактеристики на облеката останаа константни во текот на децениите. Без разлика дали се тесни или многу широки, повеќето фармерки се направени од син тексас.

Loading...

Сината може да изгледа како чуден избор за пар панталони/фармерки кои многу луѓе ги носат секој ден, но има добра причина зошто стана стандард.

Сината е стандардна боја за Тексас откако Леви Штраус ги патентирал работните панталони со занитвам во 1873 година.

 

 

Штраус бил баварски трговец кој живеел во Сан Франциско, а заедно со кројачот Џејкоб Дејвис патентирал фармерки со бакарни копчиња (заковки) како засилување. Фармерките потоа ги носат работниците и земјоделците. Коренот на англискиот збор „џинс“ или „сини фармерки“ лежи во францускиот израз на зборот користен во 16 век: „blue de Genes“.

Кога се изложени на топла вода, повеќето бои ќе навлезат во ткаенината и ќе се зацврстат во влакната. Ова не е случај со индиго. Индиго се лепи за надворешната страна на влакната, а во топла вода бојата постепено избледува наместо да навлезе подлабоко во материјалот. Додека индигото се плакне, со себе носи мали количини конец.

Loading...

Сината боја е избрана поради хемиските својства на самата боја. Природната индиго сина боја која се користеше на првите фармерки избледуваше со секое перење, па на крајот фармерките добија изглед кој е популарен и денес.