Почина првиот човек на Самсунг

Сподели со своите пријатели

Ли Кун Хи, првиот човек на јужнокорејскиот гигант, компанијата Самсунг, почина на 78-годишна возраст во Сеул.

Loading...

Ли е заслужен за трансформација на малиот бизнис основан од неговиот татко во денешен Самсунг, глобален економски гигант кој работи во области од производство на електроника, преку осигурување, до транспорт.

Ли беше најбогатиот Јужнокореец со проценето богатство од околу 21 милијарда долари, според списанието Форбс. Точната причина за смртта не е наведена.

Златко Шумковски


Leave a Reply