По утринската магла, сончево со умерена облачност

Сподели со своите пријатели

Времето во земјава ќе биде сончево со умерена облачност. По котлините значително облачно или со појава на магла, особено претпладне. Во јужните делови ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен и западен правец.

Loading...

Утринската температура ќе се движи од минус нула до 4, а дневната од 7 до 15 степени.

Во Куманово и околината денеска ќе имаме сончево до умернео облачно време. Температурате во утринските часови ќе се движи околу нула степени, а во текот на денот максимумот се очекува да достигне до девет степени.

И во четврток ќе се задржи стабилно и суво време, по одделни котлини со појава на магла и значителна ниска облачност. Под влијание на влажен бран од петок попладне до недела ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, а на планините со снег. Поради продор на студена воздушна маса од север, во сабота кон крајот на денот висинската граница на снежните врнежи ќе се спушти и под 1000м, па снег ќе има и во повисоките населени места, особено во западните делови од земјава.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *