По силните протести, Кина планира да ги олесни ковид мерките

Сподели со своите пријатели

Кинеските власти планираат да ги олеснат мерките против коронавирусот дозволувајќи им на луѓето кои се позитивни на Ковид-19 да бидат ставени во карантин дома под одредени услови, објави Ројтерс, цитирајќи два извори запознаени со новите мерки.

Loading...

Домашниот карантин нема да биде безусловен и нема да биде возможен за секого, но бремените жени, старите лица и лицата со хронични заболувања ќе бидат подобни за оваа мерка, објави Ројтерс.

Блиските контакти на болните ќе можат да се самоизолираат и дома доколку домашната средина исполнува одредени услови, велат изворите.

Властите, исто така, ќе го засилат антигенското тестирање за коронавирусот и ќе ја намалат фреквенцијата на масовно тестирање на нуклеинска киселина, рекоа два од изворите.

Кинеските градови Гуангжу и Чонгкинг вчера најавија ублажување на ограничувањата за коронавирусот, еден ден по судирите меѓу демонстрантите и органите на редот во Гуангжу, пренесува Ројтерс.

Локалните власти во Чонгкинг донесоа одлука да дозволат контакт со луѓе кои се позитивни на коронавирусот, но под одредени услови кои вклучуваат домашен карантин, потврди градскиот функционер.

Градот Гуангжу, кој се наоѓа недалеку од Хонг Конг, исто така најави олеснување на ограничувањата, но со рекордниот број на нови случаи на коронавирус низ целата земја, се чини дека има мали изгледи за голем пресврт во политиката на нулта толеранција на претседателот Си за Ковид-19.

Сепак, демонстрациите се проширија во текот на викендот во Шангај, Пекинг и други градови.

Loading...

Во меѓувреме, кинеската Комунистичка партија објави дека „одлучно ќе ја потисне инфилтрацијата и саботажата на непријателските сили“ по масовните протести против мерките против КОВИД, објави АП претходно.

На улиците на кинеските градови вчера беа видливи стотици теренски возила, комбиња и оклопни возила под ротирачки светла.

Службениците за спроведување на законот спроведоа случајни проверки на лична карта и пребаруваа во мобилните телефони на луѓето за фотографии, забранети апликации или други потенцијални докази за учество во демонстрациите.

Засега не е познат бројот на приведените на демонстрациите и на подоцнежните полициски акции.

Кина презема „похуман пристап“ во своите одговори на епидемијата

Кина се соочува со нова ситуација и нови задачи во превенцијата и контролата на епидемијата на коронавирус, најави вицепремиерот Сун Чунлан, што може да се протолкува како најава дека владата на земјата ја менува политиката на нулта толеранција на Ковид по масовните граѓански протести, пренесува Гардијан.

„Земјата се соочува со нова ситуација и нови задачи во превенцијата и контролата на епидемијата, бидејќи патогеноста на вирусот Омикрон слабее, се повеќе луѓе се вакцинираат и се акумулира искуство во задржувањето на вирусот“, им рече Сан вчера на националните здравствени власти, објави новинската агенција Ксинхуа.

Сан ги пофали напорите на Кина пред да даде предлози за подобрување на сегашните мерки.

Се вели дека Кина презема „похуман пристап“ во своите одговори на епидемијата.

Loading...

Ниту Сан, ниту другите здравствени службеници кои зборуваа, не ја спомнаа политиката на нулта толеранција на ковид, повисоките вакцини или други мерки.

Изјавите на вицепремиерот доаѓаат во време кога неколку кинески градови, вклучително и Шангај, почнаа да ги укинуваат заклучувањата воведени поради коронавирусот и покрај големиот број новорегистрирани случаи.

Во последните денови, Кина бележи најголем број регистрирани случаи на коронавирус на дневна основа од почетокот на пандемијата „само во средата беа регистрирани повеќе од 36.000 случаи, а официјално нешто повеќе од 5.200 починаа од почетокот на пандемијата, пренесува Би-би-си.