По што е посебен „Шах-Мат“? Најновиот руски ловец од петта генерација! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Руската одбранбена корпорација „Ростех“ и Обединетата градежна корпорација за авиони (УАЦ) претставија нов лесен авион од петтата генерација „Шах-мат“ на компанијата „Сухој“.

Loading...

Според генералниот директор на ОВК, Јуриј Слусар, претставениот прототип на борецот „Шах-мат“ ќе полета во 2023 година. Тој додаде дека статичките тестови на леталото ќе бидат завршени за помалку од една година.

– Тие се целосно уникатни во нивната класа, можат да летаат 1.500 километри целосно вооружени, ги скратија полетувањата и слетувањата, носат повеќе од седум тони товар, што е апсолутен рекорд за авионите од оваа класа. Авионот е повеќенаменски, како и сите платформи што се развиваат и произведуваат – рече Сjусар за „Ѕвезда“.

 

 

Генералниот директор на корпорацијата „Ростех“ Сергеј Чемезов потсети дека ловецот припаѓа на петтата генерација, како и дека може да носи до пет ракети од типот „воздух-воздух“ и други средства за уништување. Внатрешните оддели за оружје се со најголем капацитет во нивната класа.

– Максималното борбено оптоварување е 7.400 килограми, опсегот на летот без надворешните резервоари е 2.900 километри. Ова се многу високи индикатори за релативно лесни авиони со еден мотор – истакна шефот на „Ростех“.

Loading...

Чемезов објасни зошто авионот го добил ова име.

 

 

– Филозофијата на проектот се рефлектира во името на леталото: „Checkmate“ во превод од англиски значи „шах и мат“. Користејќи шаховска терминологија, ЛТС е лесна „коњаница“ – лесна и со голема маневрирање и е во состојба да направи неочекувани потези и да одлучи за исходот на целата игра – рече извршниот директор на Ростех, Сергеј Чемезов, зборувајќи за името на авионот.

Како што беше најавено за време на презентацијата на „Ростех“, ловецот „Шах-мат“ ќе може да носи група беспилотни летала.

– Во блиска иднина, авионот ќе може да изведува групни дејства со пилотирани и беспилотни летала, обединети во еден систем. Беспилотните летала ќе можат да разменуваат информации, брзо да реагираат на промена на борбената состојба, автоматски да бидат распоредени и да решаваат задачи од кој било степен на сложеност – рече Чемезов.

Според него, „Шах-мат“ е борбен систем на иднината, а врз основа на него може да се направи ударно беспилотно летало. Тој исто така најави дека „Шах-мат“ ќе може да се бори против сите видови копнени, воздушни и морски цели.

Loading...

– „Шах-мат“ ќе може да го користи целиот спектар на оружје и да се бори против сите видови воздушни, копнени, морски цели и најнапредните средства за противвоздушна одбрана – рече шефот на „Ростех“.

 

 

Тој додаде дека лесниот тактички авион „Шах-мат“ е авијациски комплекс кој е оптимален за решавање на повеќето тековни задачи, и со минимални финансиски трошоци, со релативно ниска цена на леталото и часовите на летот, има многу висока борбена ефикасност .

– Има радар со низа активна фаза на антена што ќе овозможи напад дури и во услови на силно мешање. Во исто време, системот за радио-електронско мешање и одбрана ќе му овозможи на авионот да избегнува средства за откривање и уништување – прецизира генералниот директор на корпорацијата.

– Потенцијални купувачи на авионите се земјите од Блискиот исток, азиско-пацифичкиот регион и Латинска Америка – рече Чемезов.

Новиот ловец беше премиерно претставен на Меѓународниот салон за воздухопловство „МАКС-2021“. Како што беше претходно најавено, леталото ќе се произведува во две варијанти – како двосед, но и како беспилотно летало. Максималното борбено оптоварување на новиот руски ловец со еден мотор е 7.400 килограми и може да развие брзина од два маха.

Loading...

Врз основа на слајдовите од презентацијата, беше заклучено дека леталото ќе има станица со активна фазна низа антена, кружно оптичко и електронско извидување и врска со широк опсег.

Првите испораки на нови руски борбени единечни мотори „Шах-мат“ се планирани за пет и пол години, се наведува во презентацијата на авионот што беше претставен на авионското шоу „МАКС-2021“.

Оваа година, Меѓународниот саем за авијација и вселена „МАКС-21“ ја одбележува 15-годишнината од постоењето. Отворен е во вторникот, а ќе трае до 25 јули во Жуковски близу Москва.


Leave a Reply