По разорните поплави Пакистан се соочува со „секундарни катастрофи“

Сподели со своите пријатели

Повеќе од една третина од Пакистан е под вода, покажаа сателитски снимки од Европската вселенска агенција (ESA), а смртоносните поплави се закануваат да предизвикаат секундарни катастрофи.

Loading...

Храната е во недостиг откако водата опфати милиони хектари земјоделски култури и уништи стотици илјади грла добиток.

Во меѓувреме, хуманитарните агенции предупредија на пораст на заразни болести со милиони подложни на болеста предизвикана од она што Обединетите нации го опишаа како „монсун на стероиди“.

Повеќе од 1.100 луѓе загинаа во поплавите од средината на јуни, вклучително и речиси 400 деца, додека милиони се раселени, соопшти пакистанската Национална управа за управување со катастрофи (НДМА).

Пакистан, кој веќе се бори со политички и економски превирања, е втурнат во првите редови на климатската криза предизвикана од човекот.

Зошто поплавите се толку лоши?

Сезоната на монсуните во Пакистан обично носи обилни врнежи од дожд, но оваа година беше највлажна од почетокот на евиденцијата во 1961 година, покажа Пакистанскиот метеоролошки оддел.

Обилните монсунски врнежи – 10 пати пообилни од вообичаеното – предизвикаа излевање на реката Инд, ефективно создавајќи долго езеро широко десетици километри, покажуваат сликите на ЕСА од 30 август.

Во јужните провинции Синд и Белучистан, врнежите се 500% над просекот од 30 август, според NDMA, и зафатија цели села и обработливо земјиште, соборувајќи згради и уништувајќи ги посевите.

Loading...

Пакистан е одговорен за помалку од 1% од светските гасови што ги затоплуваат планетите, покажуваат податоците на Европската унија, но сепак тој е осмата најранлива нација на климатската криза, според Глобалниот индекс на климатски ризик.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД дополнително го ограничуваат извозот на чипови во Кина

И плаќа висока цена за тоа – јужноазиската земја се соочи со драматични временски услови оваа година, од рекордни топлотни бранови до разорни поплави, бидејќи климатската криза ги влошува екстремните временски услови.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди дека светот „месечари“ во уништувањето на животната средина.

„Јужна Азија е една од светските жаришта на глобалната климатска криза. Луѓето кои живеат во овие жаришта имаат 15 пати поголема веројатност да умрат од климатските влијанија“, рече Гутереш на 30 август.

„Како што продолжуваме да гледаме се повеќе и повеќе екстремни временски настани ширум светот, застрашувачки е тоа што климатските активности се ставаат настрана бидејќи глобалните емисии на стакленички гасови продолжуваат да растат, ставајќи нè во опасност сите – насекаде –“, додаде тој.

Пакистан е дом на повеќе глечери отколку каде било надвор од поларните региони. Но, како што климата се загрева, таа станува сè поранлива на ненадејни изливи на топење на глечерската вода.

Која е штетата досега?

Пакистанскиот премиер Шехбаз Шариф на 30 август изјави дека поплавите се „најлошите во историјата на земјата“ и процени дека катастрофата предизвикала штета од над 10 милијарди долари на инфраструктурата, домовите и фармите.

Повеќе од 33 милиони луѓе се погодени, или околу 15 отсто од населението, рече пакистанската министерка за климатски промени Шери Реман.

Loading...

Повеќе од милион куќи се оштетени или уништени, додека најмалку 5.000 километри патишта се оштетени, според НДМА.

Поплавите зафатија 2 милиони хектари земјоделски култури и усмртија повеќе од 794.000 добиток низ Пакистан, според извештајот за ситуацијата од 26 август на Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  25 загинати откако автобус кој превезувал луѓе на свадба во Индија паднал во провалија

Над 800 здравствени установи се оштетени во земјата, од кои 180 се целосно уништени, оставајќи милиони луѓе без пристап до здравствена заштита и третман, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Како тоа влијае на народот на Пакистан?

Пакистан се соочува со двојна криза – храна и здравје – предизвикана од невидени поплави.

Според добротворната организација Акција против гладот, 27 милиони луѓе во земјата немале доволно храна пред поплавите, а сега ризикот од широко распространет глад е уште понеизбежен.

„Нашиот приоритет во моментов е да помогнеме во спасувањето и заштитата на животите додека водата продолжува да расте. Обемот на овие поплави предизвика шокантно ниво на уништување – посеви се уништени и добиток убиен во огромни области на земјата, што значи дека ќе следи глад “, рече Салех Саид, извршен директор на Комитетот за итни случаи при катастрофи, коалиција за помош со седиште во Велика Британија.

На 30 август, премиерот Шариф рече дека луѓето се соочуваат со недостиг на храна, а цените на основните производи како што се доматите и кромидот „пораснале до небо“.

„Морам да го нахранам мојот народ. Нивниот стомак не може да биде празен“, рече Шариф.

Loading...

СЗО, исто така, ги класифицираше најлошите поплави во Пакистан како итни случаи на „највисоко ниво“, предупредувајќи на брзото ширење на болеста поради недостаток на пристап до медицинска помош.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка

На 31 август, шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, предупреди на нови епидемии на дијареа, инфекции на кожата, инфекции на респираторниот тракт, маларија и денга треска по поплавите, додека голем број болести кои се пренесуваат преку вода исто така претставуваат ризик по здравјето.

Што се прави?

Национален центар за одговор и координација на поплавите е формиран поради повлекувањето на поплавите, изјави пакистанскиот премиер.

Обединетите нации покренаа апел од 160 милиони долари со цел да се допре до 5,2 милиони најранливи луѓе во земјата, додека СЗО исто така издвои 10 милиони долари за лекување на повредените, испорака на материјали до здравствените установи и спречување на ширење на заразни болести.

Два кинески воени авиони со шатори и друга помош за поплавите слетаа во Карачи на 30 август, изјави кинескиот генерален конзул во Карачи.

Кина вети 14,5 милиони долари помош за Пакистан, додека владата на Велика Британија, исто така, најави придонес од 1,5 милиони фунти (1,73 милиони американски долари) во напорите за помош.

Loading...

Премиерот Шариф изјави за Си-Ен-Ен на 30 август дека земјата преговара со Москва за увоз на пченица без да ги прекрши западните санкции наметнати поради војната во Украина.

Шариф рече дека иако Пакистан има обезбедено еден милион метрички тони пченица во услови на глобален недостиг, на земјата сега ќе и треба повеќе поради влијанието на поплавите врз земјоделскиот сектор – кој сочинува речиси 40 отсто од вработеноста, според податоците на Светска банка.