По половина век во Мароко падна првиот снег (видео)

Сподели со своите пријатели

Прв пат по 50 години снег падна во јужниот дел на Мароко, каде палмите побелеа.

Метеоролошката служба на Мароко соопштува дека 5 до 8 сантиметри снег паднале во близина на Загор, на југоистокот на земјата и дека тоа е последица на студениот бран.

Зошто падна снег во Сахара? Научниците имаат два одговори!

Loading...

Тој феномен е последица на ледениот бран кој најмногу го погодил градот Аин Сефру, на северот на Алжир.

На видео снимките се гледаат траги од снег и песочни дини делумно прекриени со снегот.

ЗИМСКИ ФЕНОМЕН: Син снег во Русија (фото+видео)

Тоа е трет пат во последните четири децении снег да падне во Аин Сефри во Алжир, каде во зима температурите знаат да бидат и 10 степени под нулата, а прв пат по 50 години снег има во Мароко.

https://youtu.be/7N31yH19yZQ


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.