По 50.000 години, оваа комета повторно поминува покрај Земјата

Сподели со своите пријатели

Кометата која последен пат поминала покрај Земјата во времето кога неандерталците оделе по неа ќе го направи тоа повторно на 1 февруари 2023 година!

Loading...

Станува збор за кометата „C/2022 E3 /ZTF/“, која била во „соседството“ пред 50.000 години.

На почетокот на февруари покрај Земјата ќе помине на растојание од 41,8 милиони километри. Моментално е оддалечен од Земјата околу 178 милиони километри.

Иако е прилично стара за човечко мерење на времето, кометата беше официјално откриена дури во март оваа година.

Како што пренесува Daily Mail, научниците наведуваат дека кометата има зелена боја и жолта опашка составена од прашина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  42 милиони прегледи: Снимка од жирафи како се тепаат го насмеа ТикТок (ВИДЕО)

Астрономите истакнуваат дека кога кометата ќе помине покрај Земјата, таа ќе биде видлива со голо око, под услов временските услови на 1 февруари да го дозволат тоа.

Последната комета која беше видлива со голо око беше „Новис“, која во јули годинава воодушеви многу љубители на астрономијата.