По 48 години полицијата во Канада реши случај со убиството на тинејџерка

Сподели со своите пријатели

Канадската полиција соопшти дека го решила едно од најмистериозните злосторства во историјата на Квебек, кога тинејџерка била убиена пред речиси пет децении, со помош на ДНК анализа.

Loading...

Тие го поврзале силувањето и убиството на 16-годишно девојче, кое се случило во 1975 година, со маж од Западна Вирџинија кој починал пред повеќе од 40 години, пишува Гардијан.

Полицијата во Лонгвил вели дека ДНК доказите им дозволуваат да бидат 100 отсто сигурни како Френклин Мејвуд Ромин ја убил тинејџерката Шерон Прајор во предградието на Монтреал.

Ромине е родена во 1946 година во Хантингтон, вториот по големина град во Западна Вирџинија, а почина во 1982 година на 36-годишна возраст во Монтреал под мистериозни околности.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјите од ЕУ се согласија за нов закон за миграција и азил

Неговото тело беше ексхумирано на почетокот на мај за земање примероци од ДНК и тестирање за да се потврди неговата вмешаност во злосторството.

Полицијата вели дека неговата ДНК од Ромине, кој имал долго криминално досие, се совпаѓа со примерокот пронајден на местото на убиството.

Полицијата истражуваше повеќе од 100 осомничени

Шерон Прајор исчезна на 29 март 1975 година, откако заминала да се види со пријателите во пицерија во близина на нејзиниот дом во Монтреал.

Нејзиното тело било пронајдено три дена подоцна во шумска област во Лонгвил на јужниот брег на Монтреал.

Loading...

Низ годините, полицијата истражила повеќе од 100 осомничени, но не уапсила ниту еден.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мелони: Тунис ја доживува најтешката криза

Мајката на убиената Шерон, која сега има повеќе од 80 години, со децении го барала убиецот на својата ќерка.