ПО 30 ГОДИНИ УАПСЕН СЕРИСКИ УБИЕЦ: Јужнокорејската полиција го улови монструмот!

Сподели со своите пријатели

Пред повеќе од три децении, дури 10 жени беа убиени во истиот јужнокорејски град. Со години, локалните власти се соочува со немири во врска со злосторствата кои беа најлошите сериски убиства во модерната историја на земјата.

Сепак, мистеријата е како изгледа при крајот. Јужнокорејската полиција на конференција за медиуми соопшти дека верува оти идентификувала маж кој стои зад најмалку три убиства што се случиле во Хвасеонг, град јужно од Сеул, меѓу 1986 и 1991 година.

Loading...

Полицијата соопшти дека осомничениот е Ли Чун-ja (56) и дека тој веќе е во затвор на издржување на доживотна казна затвор за убиството во 1994 година и силување на неговата снаа, пренесува Би-Би-Си.

Сепак, тој нема да биде обвинет за 10 убиства, бидејќи тие се застарени според законот на Јужна Кореја.

Во јули, полицијата побара уште еден тест за ДНК, по што беше заклучено дека примероците пронајдени на местото на злосторот и осомничениот се совпаднати.

Иако полицијата осомничениот го поврза само со три убиства досега, има јасни објаснувања зошто се верува дека се поврзани други случаи.

Сите 10 жени биле силувани и убиени, а повеќето биле удавени, обично облечени во чорапи, соопшти полицијата.

Жртвите се движеле на возраст од тинејџери до над 70 години.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *