„Пиратот Олаф Шолц“

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц објави фотографија на која носи превез за очи, велејќи дека се повредил кога паднал додека џогирал.

Loading...

Инцидентот се случил во саботата во близина на неговиот дом во Берлин.

Поради несреќата, предизборниот митинг на кој требаше да учествува во недела беше откажан, но вели дека ќе продолжи да учествува во кампањата и ќе има неколку јавни говори во наредните денови.

Повредата „изгледа полошо отколку што е“, напиша тој на социјалната мрежа Х, неодамнешниот Твитер.

На фотографијата се гледаат модринки околу окото, како и на носот и брадата.

Портпаролот рече дека канцеларот е „добро расположен“, но изгледа „претепано“, и ја објави фотографијата за луѓето да се навикнат на тоа како ќе изгледа Шолц во следните неколку недели.

Во објава на X, канцеларот додаде дека „со нетрпение очекува мемиња“ (хумористично обработени фотографии) на неговата сметка.

Некои корисници на социјалните мрежи се шегуваат дека повредите се резултат на кавги во владејачката коалиција, додека на веб-страницата на градот Келн, кој е домаќин на големиот годишен карневал, беше предложено дека учесниците следната година би можеле да дојдат маскирани во „Пиратот Олаф “.

Loading...

Голем број позитивни коментари на интернет укажуваат дека на германските гласачи им се допаѓа новиот пиратски имиџ на канцеларот Шолц.

А можеби се само пријатно изненадени од потегот на лидерот, кој во Германија има репутација дека односот со јавноста не му е силна страна.

Анкетата на јавниот сервис ЗДФ во август покажа дека 72 отсто од граѓаните веруваат дека Шолц избегнува да дава конкретни одговори на прашања почесто од другите политичари.

Друго истражување на ЗДФ, исто така од август, покажа дека 51 отсто се незадоволни од Шолц, додека 43 отсто се задоволни, што во Германија се смета за низок рејтинг за канцеларката.

Власта има силно мислење дека тоа често се повторува во јавните настапи, како и дека сака да носи одлуки зад затворени врати, па дури потоа го објавува резултатот.

Неговите критичари велат дека тоа го прави да изгледа арогантен и нетранспарентен, и дека во споредба со неговите колеги по медиумски познавања, Шолц може да изгледа старомодно.

Сепак, главниот проблем на Олаф Шолц е што тој е на чело на триглава владејачка коалиција, во која секоја партија има многу различни цели и идеологии.

Во светлината на бројните кризи, од инфлацијата до војната во Украина, односите во коалицијата се сериозно затегнати.

Loading...

Коалицијата има амбициозни планови за реформирање на Германија, а поддржувачите на нивната политика велат дека владата на Шолц има спроведено повеќе промени во последните две години отколку Ангела Меркел за 16 години.

Шолц често е во несогласување дури и со многу членови на неговата централно-левичарска Социјалдемократска партија, која се залага за полиберална фискална политика од онаа што ја заговара самиот Шолц, поранешен министер за финансии.

Внатрешните конфликти ги иритираат гласачите и доведоа до пад на поддршката.

Според податоците од неделата, доколку сега се одржат избори, владата на Шолц би освоила само 38 отсто од гласовите и би го загубила мнозинството.

Неговата партија има само 18 отсто поддршка, што е погубно за партија која на изборите достигна 40 отсто.

Единствена утеха за Шолц е што, се чини, гласачите не се големи поддржувачи на опозицијата, составена од конзервативци.

Неговиот главен противник за канцеларството на Германија, конзервативниот лидер Фридрих Мерц, останува непопуларен.

Со оглед на страшното расположение во германската политика во моментов, гласачите веројатно се благодарни што можат малку да се насмеат.

Loading...