Пијте чаша топла солена вода секое утро пред појадок: Телото ќе ви биде благодарно

Сподели со своите пријатели

Конзумирањето солена вода како пијалок се покажа како еден од најефикасните методи за регенерација.

Loading...

Една чаша солена вода придонесува за балансирање на нивото на шеќер во крвта, но исто така го намалува високиот шеќер во крвта на долг рок. Исто така, внесувањето на калиум сол во организмот придонесува за зајакнување на коските, регулирање на метаболизмот и дигестивни проблеми.

Понатаму, конзумирањето солена вода го хидрира телото и ја враќа еластичноста и хидратацијата на кожата, го зајакнува имунитетот и хормоналниот систем, ја ублажува несоницата и поволно делува на проширените вени.

 

 

Покрај тоа, хранливата вредност на овој топол пијалок е огромна. Пијалокот е богат со минерали, кои телото брзо ги препознава и се врзува за себе. Позитивните јони на сол се врзуваат за негативните јони на молекулите на водата и обратно.

Резултатот е нова структура што телото ја апсорбира на вистински начин. Водата на тој начин веќе не е чиста вода, а солта не е само сол, што негативно влијае на задржувањето на водата во организмот. Комбинацијата на топла вода зачинета со сол е мелем за здравјето.

Loading...

Лекарите и научниците потврдија дека еднакви голтки топла солена вода му помагаат на организмот да се регенерира.

Хималајската сол содржи 84 елементи од периодичниот систем, кои се во таква врска што е најслична на присуството на овие елементи во човечкото тело. Особено е важно поради големата количина на железо, натриум, магнезиум и калиум.

 

 

Се препорачува за третман на проблеми со акни, ревматизам, болка во стапалата, хроничен замор, депресија, слаб имунитет и разни други пациенти.

Од друга страна, солениот цвет е специфичен вид сол, кој има многу поголема количина на влага од обичната сол, така што кристалите се лепат заедно во форма на снегулка.

Бидејќи е нерафиниран, овој вид натриум хлорид има и други минерали, како што се калциум и магнезиум хлорид, кои му даваат посложен вкус. Овие компоненти го прават вкусот на солениот цвет уште посолен од солта и му даваат вкус што е опишан како „вкус на морето“.

Loading...

Како се подготвува пијалокот?

Пијалокот се подготвува со истурање на една кафена лажичка сол во чаша млака вода и, по исцрпно мешање, се пие во еднакви голтки. Ако овој вкус е тешко да се прифати, можете да го истурите во разни капсули со лекови и да го испиете со чаша потопла вода. Хималајската или солениот цвет се препорачуваат за подготовка на пијалокот.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *