Пијана полицајка во Англија уринирала во соблекувална во продавница

Сподели со своите пријатели

Пијана полицајка уринирала во соблекувална во продавница, а не добила отказ по постапката, што наиде на критики од шефот на регионалната англиска полициска станица.

Loading...

Амелија Ширер (24) отишла во продавницата „Урбан аутфитерс“ откако се дружела со пријателите, при што конзумирале големи количини алкохол и побарала да го користат тоалетот.

Вработените ѝ рекле дека никој од нив не е достапен во моментот, а таа потоа отишла во соблекувалната и извршила нужда.

Една продавница за облека во Јорк морала да ги затвори соблекувалните по инцидентот и потрошила речиси 500 фунти за длабинско чистење.

„Полицајката има 24 години. Има уште време да го подобри своето однесување“

Ширер ги негираше наводите на своите колеги, но полициската дисциплинска комисија на Мидлсброу по истрагата утврди дека таа лажела.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја истрела балистичка ракета

И покрај ова, полицајката не добила отказ, само писмено предупредување, пишува Дејли Мејл.

„Полицајката има 24 години. Сè уште има време да го подобри своето однесување“, рече Огенеруона Игујовве, независна претседателка на комисијата.

На ваквата одлука на комисијата која беше донесена во средата реагираше Марк Вебстер, шеф на полициската станица на регионот Кливленд.

Loading...

Тој рече дека нејзините постапки се некомпатибилни со полициските стандарди.

Тој додаде дека е загрижен за исходот и дека сега се разгледуваат правните опции.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гутереш: Иран да се воздржи од сила и да спроведе истрага

„Полицајците мора да се придржуваат до највисоките стандарди на однесување и да ги примерат нашите општествени вредности, без разлика дали се на должност или надвор од должност. Дејствата на Ширер не се во однос на она што се очекува од полицајците во Кливленд“, рече Вебстер.

Таа лажела под заклетва

На сослушувањето на комисијата беше кажано дека Ширер и нејзините пријатели ручале во барот, испиле половина шише просеко и три коктели во период од четири часа.

Потоа отишле во друг бар, каде консумирале Џек Дениелс. После тоа, Ширер заминала во продавницата Urban Outfitters.

Вработен во продавницата по инцидентот му се јавил на менаџерот и кога полицајката излегла од соблекувалната виделе локва на подот од која мирисала на урина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД ги повика Американците да ја напуштат Русија

Ширер набрзина ја напушти продавницата, а подоцна на колегите од полицијата негирала дека уринирала во неа.

Им кажала дека го поправа градникот во соблекувалната, но следниот ден на својот претпоставен му кажала поинаква приказна.

Loading...

Комисијата во текот на истрагата утврдила дека таа ги лажела службениците.

Портпаролката на полицијата Оливија Чека-Довер пред советот изјави дека Ширер повеќе не може да работи за полицијата поради невистината.

Бидејќи лажела под заклетва, тоа ќе го знаат адвокатите кои ќе ги бранат осомничените во нејзините истраги.