Пијалаци кои го намалуваат холестеролот и го подобруваат здравјето на срцето

Сподели со своите пријатели

Доколку имате висок холестерол или имате ризик да ја развиете оваа состојба, треба да знаете дека не е само храната важна за подобрување на здравјето.

Loading...

Луѓето премногу често се фокусираат на тоа што јадат за да го намалат холестеролот, но она што го пиете може да влијае и на нивото на холестерол.

Постојат неколку пијалоци кои треба да ги консумирате доколку имате висок холестерол или сакате да го одржите.

Зелен чај

Зелениот чај потекнува од истото растение Camellia sinensis, кое го намалува холестеролот и има многу други придобивки за здравјето на срцето.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто банани не треба да јадете за појадок?

Придобивките од чајот се припишуваат на изобилството на флавоноиди, кои се природни растителни соединенија кои можат да помогнат да се намали холестеролот и да се подобри здравјето на крвните садови.

Студијата објавена во Advances in Nutrition ги оцени резултатите од 37 претходно објавени студии и покажа дека учесниците во студијата кои пиеле 2 до 3 шолји зелен чај дневно го намалуваат ризикот од срцеви заболувања за околу 8 до 12%, во споредба со оние кои не пиеше чај.

 

Loading...

 

Сок од калинка

Покрај полифенолите, калинката е богата со флавоноиди, лигнани и тритерпени. Многу од овие соединенија се антиоксиданси кои помагаат во намалување на нивото на штетниот холестерол.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Неколку идеи за брз и здрав појадок! Уживајте!

Постојат бројни објавени студии кои покажуваат дека 100% сок од калинка го подобрува здравјето на срцето. Сокот од калинка може да помогне во намалувањето на холестеролот за да се забави растот на наслагите во артериите.

Црвено вино

Црвеното вино во умерени количини (една чаша дневно за жени, две чаши дневно за мажи) одамна е познато дека е здраво за срцето. Еден од начините на кои црвеното вино го подобрува здравјето на срцето е да ги зголеми нивоата на корисниот ХДЛ холестерол и да ги намали нивоата на штетниот ЛДЛ холестерол.

 

 

Истражувањата поврзаа неколку биоактивни соединенија во црвеното вино со неговите придобивки за намалување на холестеролот, вклучувајќи ресвератрол, катехин, епикатехин, кверцетин и антоцијанин. Секогаш имајте на ум дека доколку не пиете вино, не се препорачува да почнете да го пиете за да го подобрите холестеролот. Кога станува збор за алкохол, „повеќе“ не е ништо подобро.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што да јадете за рамен стомак и добро расположение?