Петмина Палестинци загинаа во смртоносни инциденти

Сподели со своите пријатели

Израелските сили убиле пет Палестинци, вклучително и возач кој очигледно влетал со својот автомобил во војник, во вторникот на окупираниот Западен Брег, соопштија израелските и палестинските власти, што е најновата жртва во насилството кое беснее со месеци.

Loading...

Четири лица, меѓу кои двајца браќа, се убиени за време на судирите со израелските сили во близина на Рамала и Хеброн, соопшти палестинското Министерство за здравство.

Израелската армија соопшти дека припадник на вооружените сили бил ранет во напад со возило во околината на населбата Кочав Јаков кај Рамала.

Полицијата отвори оган врз осомничениот палестински напаѓач, а неговата смрт подоцна беше констатирана од болницата во Ерусалим.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Блинкен со Сиси за деескалација на тензиите меѓу Израел и Палестина

На снимката објавена на социјалните мрежи се гледа како автомобил се скршнува на раскрсница и со голема брзина се упатува кон припадник на војската кој одел по тротоарот.

Израел ги напаѓа милитантите низ Западниот Брег во речиси секојдневни рации кои често завршуваат со смртоносни судири, по серијата фатални улични напади од страна на Палестинците во Израел оваа година.

Судирите во вторникот започнаа кога две израелски воени возила беа запрени пред Беит Умар за време на, како што рече армијата, рутински операции, а војниците отворија оган кога демонстрантите фрлаа камења и огнени бомби врз нив, соопшти армијата.

Инцидентите во близина на Рамала се чинеше дека се идентични, при што војниците отворија оган врз Палестинците кои фрлаа камења и огнени бомби. Во судирите полесно е ранет израелски војник, соопшти армијата, пренесува Ројтерс.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Светот е опасно неподготвен за идни пандемии