Пет причини за сувост на вагината, што може да доведат до сериозни здравствени проблеми

Сподели со своите пријатели

Внатрешноста на вагината е обвиткана со ѕид на слузокожа покриена со влага.

Ова е клучно за намалување на триењето за време на сексуалниот однос и обезбедување алкална средина за опстанок на спермата. Ова алкално опкружување е чувствително и сè што ја нарушува pH рамнотежата може да доведе до зголемен ризик од инфекција, како и сувост на вагината.

Loading...

Постојат неколку фактори кои можат да предизвикаат оваа типично влажна област да стане сува.

Стареењето води кон намалено производство на хормони и е најчеста причина што вагиналните sидови стануваат потенки и зошто нивото на влажноста паѓа.

Сепак, постојат и други фактори покрај стареењето и менопаузата кои можат да доведат до сувост на вагината. Иако ова може да биде непријатна тема, сувоста на вагината е честа состојба која може и треба да се реши.

„Откривме дека многу жени го гледаат тоа како составен дел од стареењето и некако се справуваат со тоа, но половина од жените не ги добиваат овие симптоми како што стареат. Значи, тоа не е само дел од стареењето”, вели гинекологот Керолин Мичел.

Овие се само некои од факторите што можат да предизвикаат сувост на вагината.

Породување и доење

Нивото на естроген и прогестерон се зголемува додека сте бремени, но драматично се намалуваат по породувањето. Оваа флуктуација на хормоните може да предизвика постпородилна сувост на вагината бидејќи естрогенот е одговорен за протокот на крв во вагината и подмачкување на пределот. Доењето е одговорно за понатамошни флуктуирачки хормони. Сепак, нивото на влага во вагината треба да се врати во нормала кога ќе завршите со доењето.

Преголема физичка активност

Loading...

Иако е потребно вежбање за да се одржи здрава тежина и да се зголеми енергијата, претерувањето или да се оди преку напорно вежбање, особено ако сте професионален спортист, може да го наруши хормоналниот баланс, што може да доведе до сувост на вагината.

Несакан ефект од земање на некои лекови

Сувоста на вагината може да се јави и поради негативен ефект од земање на некои лекови. Бидејќи антихистаминиците, кои обично се користат за лекување на алергии, влијаат на производството на хистамини во организмот, тие можат да ги исцедат мукозните мембрани, вклучително и оние во вагината.

Некои антидепресиви исто така можат да го имаат овој ефект. Ако чувствувате сувост на вагината и сте сигурни дека причината не е хормонална, проверете дали е можно несакани ефекти кај вашиот лекар.

Автоимуни услови (Сјогренов синдром)

Синдромот на Сјогрен е автоимуно нарушување кое ги напаѓа клетките во вашето тело кои се одговорни за создавање на влага. Обично влијае на жлездите и солзите, но може да влијае и на вагиналното ткиво.

Одржување на лична хигиена

Сложената pH рамнотежа во вагината лесно може да се наруши со силни миризливи сапуни и гелови за туширање, според Хејли Мекнаир, акушер и гинеколог.

„Вагината е чувствителен екосистем и може да се појават проблеми ако има промена во рамнотежата. Вагината има систем на таканаречено самопрочистување и многу организми веќе живеат во вагината и се одржуваат на здраво ниво, коегзистираат со другите организми”, вели д-р Мекнер.

Сувоста на вагината исто така може да предизвика непријатно чешање и пецкање. Ако се сомневате дека причината за сувоста лежи во производите од бањата, престанете да го користите производот и измијте го со ладна или млака вода.

Loading...

Ако имате сува вагина, дефинитивно треба да користите лубрикант кога имате секс. Избегнувајте јаки и миризливи производи за лична хигиена, бидејќи тие можат да ја влошат сувоста на вагината, пијте многу вода за да го одржите вашето тело хидрирано и да разговарате со вашиот лекар за да утврдите дали основната причина за сувоста е хормонална.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *