Пет предпразнични активности со кои можете да уживате дома со семејството

Сподели со своите пријатели

Наместо да планираме сега каде ќе патуваме и со кого ќе одиме на новогодишни забави, реалната состојба е малку поинаква.

Loading...

Тешко е да се испланира нешто однапред и не е многу благодарно да се фокусирате премногу на невозможното, но подобро е да го направите она што зависи од вас за да се забавувате и да ја одбележите сезоната на празници.

И тоа е можно, дури и дома, а ова се само дел од предлозите, за кои можете да прочитате подолу.

Подготовка на разни слатки и колачи

 

 

Ладно е, заклучен си во куќата, празници се, што да правам? Подготвувајте специјалитети за празниците!

Loading...

Има толку многу идеи што можете да ги испробате или повторите, пред се старите празнични рецепти на мама и баба, но има и нови идеи од интернет.

Колачиња, торти, леб, десерти со украс, и секако можете да се посветите на солени специјалитети со празнична нота, без разлика дали станува збор за начин на сервирање или јадења со посебни детали.

И, за најупорните и трпеливи, предлагаме да се направи куќа од медени колачиња како најголем кулинарски проект.

Филмски маратон

 

 

Бројот на празнични филмови, особено новогодишните и божиќните филмови расте од година во година, па изборот е навистина огромен.

Loading...

Постојат некои класици кои се повторуваат на телевизија од година во година, освежувачки и симпатични анимации за целото семејство, како и нови филмови кои идеално ќе се вклопат во вашиот омилен топол напиток и гореспоменатите слатки и солени задоволства.

Една забелешка – кога ќе започнете маратон од овие филмови, ќе биде тешко да се запре, затоа бидете внимателни!

Направете венец за вратата

 

 

Покрај различните украси за куќата, како што се светилките, венците на врата или некое друго место може дополнително да ја подобрат атмосферата.

Тие можат да се купат готови, но може да биде поинтересно да ги направите сами од материјалот по ваш избор. Постојат многу упатства со текст и видео за кои можете да следите некои од вашите оригинални идеи.

Loading...

Верувајте, тоа е одличен начин за забава и активирање, и на крајот ќе бидете горди на вашата рачна работа.

Плетете празничен џемпер

 

 

Ова можеби не им се допаѓа на сите како идеја, но зошто да не пробате нешто ново, што повторно има практични и привлечни резултати?

Loading...

Божиќните џемпери се дел од празничната атмосфера, дури и ако се носат само дома. Овде можете повторно да го добиете материјалот што можете да го замислите, вклучително и шарено плетење, копчиња, панделки, а потоа следете ги упатствата од видео или следете ги советите на продавачот.

Малку поголем и посмел потфат, но нешто што ќе биде многу интересно да се испроба.

Добитна комбинација на вино и сирење

 

Loading...

 

Да, веќе ја спомнавме храната, но тука е особено задоволство да се комбинира виното со нов вид сирење. Изберете шише што не сте го пробале претходно и додадете барем неколку видови сирење во него, за да имате интересно искуство на непцето.

Можете исто така да изберете да стоплите вино, додавајќи зачини по желба, сите може да се сервираат со разни видови крекери, стапчиња или овошје.

Звучи примамливо, нели?


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *