Пет болести кај кои кафето не штети

Сподели со своите пријатели

Неодамнешна студија на “Галуп” покажува дека 60% од возрасните пијат во просек по една шолја кафе на ден. Една четвртина од нив признаваат дека тоа е зависност. Толкава количина на обожавателите на кафето не е изненадувачки. Неверојатно е да дознаете нешто друго: кафето може да е корисно за здравјето!
Како и во сè, во однос на кафето важна мерка е треба да знаете кога да престанате со него.

Еве ги првите пет болести кај кои кафето не штети

Цироза на црниот дроб

Се разбира, не е реално да прифаќаме го кафето како лек за цироза на црниот дроб. Не вреди да се залажувате дека тоа ќе ја спречи алкохолната интоксикација на организмот. Но може да има позитивен ефект врз црниот дроб и да спречи развојот на оваа страшна болест. Ако можеме да веруваме на СНН, “2 дополнителни шолји кафе на ден може да го намали ризикот од развој на цироза на црниот дроб за 44%”. Значи, ако се грижите за црниот дроб, не пропуштајте да испиете чаша кафе на ден – пропишано од лекар!

Дијабетес тип 2

Дијабетесот е сериозно заболување кое треба да се лекува со помош на медицински професионалци. Сепак, кафето може да биде еден од начините за превенција на дијабетес тип2.

“Некои студии покажуваат дека ако пиете кафе имате помал ризик од развој на дијабетес во споредба со други луѓе”, пишува WebMD. И иако се тврди дека кофеинот е клучен елемент во борбата против дијабетесот, истражувањата покажуваат дека тоа не е тој, а самото кафе создава позитивен ефект.

Кардиоваскуларни заболувања

Ефектот на кофеинот врз срцето се уште се проучува, а кога станува збор за здравјето на срцето, секогаш треба да ги слушаме препораките на лекарот. Сепак, кафето всушност може да биде од корист за спречување на фатални срцеви заболувања.

Во статија на “Tech Times”, насловена “Секојдневното пиење на кафе го намалува ризикот од смрт од кардиоваскуларни болести”, се дискутираат резултатите од истражување, кои гласат:

“Редовното консумирање на кафе е право пропорционална на ризикот поврзан со … смрт од кардиоваскуларни болести.”

Значи оние кои се загрижени за здравјето на срцето, сигурно веднаш ќе испијат уште една чаша мирисна кафе.

Рак

Иако истражувањата се уште продолжуваат, научниците од Американскиот институт за истражување на ракот велат:
“Истражувањата покажуваат дека некоја храна, како што е и кафето, можат да помогнат во борбата против ракот.”
Јасно е дека кафето не може да се нарече “лекување”. Сепак, оние кои пијат редовно кафе, може незабележано за себе да го спречат развојот на ракот.

Паркинсонова болест и Алцхајмеровата

Освен за одржување на нормална мозочна активност, кафето може да биде корисно за спречување на Алцхајмеровата болест и ублажување на симптомите на Паркинсоновата.

“Ново истражување покажува дека три шолји кафе на ден може да го спречат Алцхајмеровата болест кај возрасни луѓе кои страдаат од нарушувања во меморијата”.

Истражувањето исто така покажува дека секојдневното полнење со кофеин може да ги олесни симптомите кај пациенти со Паркинсонова. Овие студии може да израдуваат оние кои имаат ризик од наследни болести!


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.