Перу продолжува со тестирање во трета фаза на кинеската вакцина против Ковид-19

Сподели со своите пријатели

Перуанскиот министер за здравство Пилар Мацети објави дека тестирањето на вакцината на Кинеската национална фармацевтска група (Синофарм) ќе продолжи.

Loading...

Минатата недела Перу престана да ја тестира кинеската вакцина против Ковид-19 поради здравствен проблем на волонтер, но сега е дозволено повторно да го спроведе тестот.

Според локални медиуми, ден пред Мацети да објави продолжување на тестот, перуанската Влада преговарала со кинеската национална фармацевтска група за купување вакцина против вирусот.

Златко Шумковски


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *