Пентагон: Русија ги извести САД за спроведување на нуклеарни вежби

Сподели со своите пријатели

Русија ги известила САД за нивните планови да спроведе вежби на своите нуклеарни сили, соопшти Пентагон, одбивајќи да понуди дополнителни детали за вежбите, кои се очекува да вклучуваат пробно лансирање на балистички ракети, објави Ројтерс.

Loading...

– САД се информирани и како што претходно истакнавме, ова е рутинска годишна вежба на Русија – изјави на прес-конференција портпаролот на воздухопловните сили Патрик Рајдер.

Според неговите зборови, во овој поглед, Русија ги почитува своите обврски поврзани со контролата на оружјето и обврските во однос на транспарентноста во обезбедувањето информации.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Командантот на американските вселенски сили: Кина е растечка закана