Пениси од гуштери на интернет се нудат како „мистични корени“

Сподели со своите пријатели

Интернет-продавниците станаа уште побизарни кога во понудата беа опфатени пениси од гуштери кои се продаваат како „мистични корени“ од Хималаите.

Loading...

Хозе Луис, чувар на диви животни во Индија, не можел да поверува кога слушнал за новата трговија со сексуални органи на гуштери, кои се продаваа на интернет како „мистични корени“ од Хималаите, сè додека неговиот пријател не ставил неколку пениси од гуштери на масата.

– За време на мојата 15-годишна работа на терен, ова беше прв пат да наидам на ова – вели Луис, раководител на Одделот за контрола на дивиот свет во Индискиот фонд за диви животни, раскажувајќи ги настаните од летото 2017 година.

 

 

Пенисите се продаваа како Хата Јоди, или „пар дланки“, затоа што пенисот на гуштерот, исушен, личи на преклопени дланки. Овие гуштери, како и некои други влекачи, всушност имаат два пениси кои се чуваат свртени во телото и се издолжуваат само за време на ерекцијата.

Од таму, Хозе истражувак од каде сè започнало сето тоа во следните шест месеци. На крајот открил дека астролозите, претежно во централна и западна Индија, продавале пениси на гуштер за 1.000 до 3.000 индиски рупии (14 и 40 американски долари).

Loading...

Според популарните тврдења, „мистичниот корен на растението“ може да привлече богатство, соодветна романтична љубов и да може да помогне во добивање судски спорови.

Купувачите водени од вера и суеверие ги мачкале овие органи со црвена боја и ги чувале со идоли на богови и божици во жртвениците на нивните домови.

 

 

Според законот за заштита на дивиот свет во Индија, гуштерите го уживаат истиот статус на заштита како тигрите или слоновите. Но, побарувачката за нивно месо, кожа, крв и пениси поттикнува на лов на големо.

Хозе запленил неколку примероци и ги испратил во лаборатории за да се осигура дека тие навистина ги следат пенисите на гуштерот.

Земени на најужасен начин и продадени како „хималајски мистични корени“, пениси на гуштер се пронајдени во олтарите на многу индиски домови.

Loading...

Имајќи доволно докази, тој доставил информации до Бирото за контрола на дивиот свет, орган на индиската влада, кој се бори против криминалот со дивиот свет. Бирото извршило 14 рации низ целата земја за три месеци и извлече повеќе од 300 Хата Јодиси.

Најимпресивен, се сеќава Хозе, бил поранешен цариник, маскиран во астролог во предградието на Њу Делхи, кој имал 30 пениси. Хозе и неговиот пријател му пришле на човек кој се претставувал како клиент.

 

 

– Тој се нарече гатачка и ми рече дека мојата аура не е добра. Тој немаше идеја дека мојата аура ќе биде многу лоша за него – вели Хозе.

Во друг случај, тој се сретнал со биолог, чие семејство ја обожувало Хата Јоди 15 години. Тимот на Хозе, исто така, пронашол куп од 40 пениси во јужната индиска држава Карнатака.

По околу една година, Хозе верува дека неговиот тим не само што влијаел на трговијата, туку и ја потиснувал побарувачката со градење на свест.

Loading...

– Не би рекол дека запре целосно. Интернет-страниците за трговија престанаа да дозволуваат забрани за клучни зборови. Последното што слушнав е дека Хата Јоди е продадена за огромни 50.000 индиски рупии (690 американски долари), што е јасен показател дека понудата паднала, вели тој.

Сумант Биндумадхав, постар менаџер одговорен за дивиот свет и катастрофи во индиско здружение, ја следи трговијата со гуштери повеќе од 11 години.

– Трговијата најверојатно отиде во подземјето – вели тој.

 

 

Loading...

Според фолклорот, крвта, месото и пенисот на гуштерите имаат лековити својства, кои пренесуваат голема физичка сила и мажественост кога се јадат, бидејќи животните поседуваат неверојатна сила и зафат.

Легендата вели дека голем индиски воин по име Танаџи Малусаре се искачил по стрмната карпа за време на битката користејќи гуштер како милениче, пренесува Vice.

„Сè е лажно“, рече Варад Гири, директор на NIDUS, еколошки центар во западниот индиски град Пуне, кој повеќе од две децении студира гуштери.

– Гуштерите се како другите влекачи, само што се поголеми. Нивната крв и другите делови од телото се како и сите други влекачи. Во нивната крв нема ништо што и дава лековити својства.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *