ПЕКОЛОТ ДОПРВА ДОАЃА: Четврток во портокалова фаза

Сподели со своите пријатели

Продолжува периодот на претежно сончево и многу топло време. Во поголем дел од земјава максималната температура ќе достигнува над 35, а на места вдолж Повардарието ќе надмине и 40 степени. УВ индексот ќе биде многу висок со вредност 9.

Денес и утре подрачјето на Македонија ќе биде во жолта фаза, а од четврток одредени региони од земјава ќе ги исполнат условите за портокалова фаза на опасност од топлотни бранови, велат од Управата за хидрометеоролошки работи.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.