Пекинг: Новото жариште на Ковид е „експлозивно“

Сподели со своите пријатели

Последното жариште на коронавирусот, кое избувна во Пекинг, е поврзано со кафулињата во главниот град на Кина и е „експлозивно“ по природа, има силен потенцијал и е сложено, изјави денеска портпаролката на градската управа.

Loading...

Кинеската престолнина регистрира 46 нови случаи на ковид денеска до 15 часот по локално време, изјави здравствениот претставник Лиу Ксијаофенг, пренесе Ројтерс.

Од вкупно 1.946 локални случаи на ковид регистрирани од 22 април, 115 се поврзани со инфекција во кафулињата, додаде Ли.