Партијата на Ердоган формира огранок во Германија?

Сподели со своите пријатели

Партијата АКП на Ердоган работи на формирање огранок во Германија. За почеток, како што пренесуваат медиумите, таа би можела да учествува на европските избори на 9 јуни.

Loading...

Своето незадоволство го изразуваат политичарите на повеќе партии во Германија.

Политичарите од повеќе партии во Германија изразија загриженост поради можното формирање на огранок на турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) за претстојните европски избори на 9 јуни.

Причина за овие реакции е извештајот на неделното издание на весникот „Билд“ за формирање на „турско-исламистичка партија“ наречена ДАВА (Демократски сојуз за различности и движење).

Што сака новата партија?

„Билд“ пишува дека има пристап до основачката декларација на партијата, а за европските избори се избрани четворица кандидати.

Се вели дека четворицата лица претходно работеле за исламско-конзервативната владејачка партија АКП на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган или нејзините организации од првите редови. Весникот наведува и дека двајцата биле членови на СПД.

„Билд“ пишува дека ДАВА бара „луѓето со странски корени да добијат целосни права“.

Овие луѓе често „кога бараат станови, кога аплицираат за работа, но и во многу секојдневни ситуации, на пример во контакт со властите, доживуваат дека не се прифатени како полноправни членови на европското општество“.

Loading...

Партијата сака да се бори против детската и повозрасната сиромаштија и повикува на „прагматична бегалска политика без идеологија“.

Повикувајќи се на основачката декларација на ДАВА, турската новинска агенција Анадолу објави дека новата партија сака да биде „силен глас за политички недоволно застапените“, пренесува германскиот магазин „Шпигел“.

„Ние сме една нација“

Реагирајќи на таа вест, претседателката на германските социјалдемократи (СПД), Саскија Ескен за ТВ Велт изјави дека е важно „да им ставиме до знаење на нашите сограѓани од турско потекло дека Германија е заедно, дека ние сме еден народ, нема да дозволиме властите да ги зближуваат силите како оние десничарски екстремистички мрежи кои сакаат да депортираат мигранти, но и тенденциите на поделби на Реџеп Таип Ердоган не треба да играат улога во Германија“.

Лидерот на пратеничката група на СПД, Ролф Мицених изјави дека „треба да почекаме и да видиме дали партијата воопшто ќе стане актуелна“.

„Дел од долгорочната стратегија за градење паралелен свет“

Претседателот на германско-израелското друштво Волкер Бек (Зелени) изјави за телевизијата Велт дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се обидува да ги „распадне“ луѓето од турско потекло во Германија и „да изгради паралелен свет“.

„АКП се обидува да го „подели нашето општество – и заедно мора да дејствуваме против него“, вели тој.

Бек оцени дека формирањето на партијата ДАВА е во согласност со традицијата на стратегијата која трае со години: Ердоган и АКП со години работат на изградба на „паралелен свет“ лојален на АКП, на пример со основање училишта и здруженија на џамии.

„Владата не смее да го сфати ова лесно“

Слична изјава по владината седница даде и баварскиот премиер Маркус Зедер (ЦСУ).

Loading...

„Сметаме дека е погрешно да се формираат партии кои оставаат впечаток дека германската политика ќе биде под влијание однадвор“.

Експертот за внатрешни работи на ЦДУ, Кристоф де Врис, изјави за BamS дека федералната влада „не треба лесно да го сфати формирањето на оваа партија“.

Безбедносните власти би морале внимателно да ги следат сите активности на оваа партија и нејзините врски со турската влада и да интервенираат – доколку турската влада изврши директно влијание.

„Уште една екстремна партија во Германија“

Јенс Спан (ЦДУ), заменик-шеф на парламентарната група на ЦДУ/ЦСУ и поранешен министер за здравство, напиша на платформата Х:

„Огранокот Ердоган-АКП во Германија би бил уште една екстремна партија во земјата. За жал, идеолошкото незнаење на владата на семафорот му ја олеснува работата: двојното државјанство за Турците кои живеат во Германија ќе стане де факто правило. Конечно, мора да се запре и странското финансирање на џамиите. Во спротивно, ќе се зголеми влијанието на радикалните сили!“

„Последното нешто што ни треба“

На тоа, министерот за земјоделство Џем Оздемир (Зелени), исто така на платформата Х, одговори:

„Онаму каде што се согласуваме: огранокот на Ердоган кој се кандидира за функција е последното нешто што ни треба. Меѓутоа, она што ме зачудува е тоа што особено демохристијанските влади постојано се додворуваа на DITIB & Co. Се надевам дека оваа наивност конечно заврши“.