Папата пристигнува во Конго, властите опколиле неколку населби

Сподели со своите пријатели

Власти на Демократска Република Конго ги зајакнуваат безбедносните мерки пред посетата на папата Франциско на главниот град Киншаса.

Loading...

Неколку населби во градот се опколени за да се заштитат папата и папската делегација за време на нивната посета.

Покрај локалната полиција и армија, земјата побара поддршка од безбедносните служби на Ватикан и американското ФБИ, изјави портпаролот на владата Патрик Мујаја за ДПА.

Папата Франциско ќе ги посети ДР Конго и Јужен Судан за време на неговото шестдневно меѓународно патување кое започнува со неговото пристигнување во Киншаса во вторник.

Папата планира да остане во Киншаса до петок.

Маса на отворено во воена база

Врвот на посетата ќе биде миса на отворено во среда во воздухопловната база Н’Доло.

Надбискупот на Киншаса Фридолин Амбонго очекува повеќе од еден милион луѓе да присуствуваат на мисата, додека други проценуваат дека би можеле да дојдат дури два милиони верници.

Католичката црква има значително влијание во Конго, источноафриканска земја со околу 100 милиони жители.

Loading...

Црквата помогна во обликувањето на историјата на земјата и продолжува да има големо влијание врз политичките одлуки.

Посетата на папата Франциско ги зголеми надежите, особено во источните региони на земјата погодени од кризата, каде неодамна ескалираа насилните судири меѓу бунтовничките групи и владата.

Според агенцијата за бегалци на ОН, во Конго има околу 5,5 милиони раселени лица кои морале да ги напуштат своите домови поради конфликти или катастрофи.

Папата планира да се сретне со некои од нив за време на престојот во земјата.

Папата Франциско треба да го напушти Конго во петок и да се упати кон главниот град на Јужен Судан Џуба, каде што треба да остане до недела.