Папата ја осуди егзекуцијата на демонстранти во Иран, побара почитување на правата на жените

Сподели со своите пријатели

Папата Франциск денеска за првпат го осуди егзекуцијата на демонстранти во Иран и побара поголемо почитување на правата на жените во таа земја во своето традиционално новогодишно обраќање пред дипломатите.

Loading...

Папата оцени дека војната во Украина е „злосторство против Бога и човештвото“.

Во говорот пред дипломатите акредитирани во Ватикан, Папата апелираше до оние кои имаат политичка одговорност да ги заштитат правата на најслабите и повторно предупреди за заканата од нуклеарен конфликт, истовремено повикувајќи на целосно укинување на нуклеарното оружје, пренесе Ројтерс.

Папата истакна дека правото на живот е загрозено дури и во оние земји каде се уште се изрекува смртна казна, како што е случајот деновиве со учесниците на демонстрациите во Иран, каде што беа егзекутирани четворица демонстранти за учество во протестите, потсетува британската агенција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Силен земјотрес ги погоди Филипини

Папата го повтори апелот за укинување на смртната казна до светот, посочувајќи дека изрекувањето на таква казна е недозволиво бидејќи се заканува на неповредливоста и достоинството на личноста.

Тој го оцени исклучувањето на жените од образовниот систем во Авганистан.