Папата Франциско за благословот на геј паровите: Африканците се посебен случај

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско во интервјуто објавено денеска рече дека е уверен дека критичарите на неговата одлука да дозволи благослов за истополовите парови на крајот ќе разберат, освен за Африканците, кои се „посебен случај“, бидејќи за нив „хомосексуалноста е нешто „лошо“ од културна гледна точка“.

Loading...

Благословот беше дозволен минатиот месец во документот Fiducia Supplicans (Молитвени труст), кој предизвика голема дебата во Католичката црква, со особено силен отпор од африканските бискупи.

„Оние кои насилно протестираат припаѓаат на мали културни групи“, изјави Францис за италијанскиот весник Ла Стампа, додавајќи:

„Африканците се посебен случај: за нив хомосексуалноста е нешто „лошо“ од културна гледна точка, тие не го толерираат .

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пет лица осудени за убиство на претседателскиот кандидат во Еквадор

„Но, генерално, верувам дека постепено сите ќе бидат убедени во духот на декларацијата на Fiducia Supplicans на Дикастеријата за доктрина на верата. Неговата цел е да вклучи, а не да дели“, продолжи Папата.

Уште минатата недела, Френсис изгледаше дека го призна отпорот што го предизвика документот, особено во Африка, каде бискупите го отфрлија и каде во некои земји истополовите активности може да резултираат со затвор или дури и смртна казна.

Тој рече дека кога даваат благослов, свештениците треба „природно да го земат предвид контекстот, чувствителноста на тоа каде живее некој и најсоодветните начини да го направат тоа“.

Френсис во интервју за La Stampa потврди дека на 11 февруари треба да го пречека претседателот на родната Аргентина во Ватикан и дека конечно постои можност да ја посети земјата.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полскиот парламент го отфрли ублажувањето на законите за абортус

Тој рече дека неговиот план за 2024 година во моментов вклучува патувања во Белгија, Источен Тимор, Папуа Нова Гвинеја и Индонезија.

Зборувајќи за своето здравје, кое во последните години страда поради хоспитализирање, проблеми со движењето и откажани патувања и настани, 87-годишниот Папа рече: „Има болка, но сега е подобро, добро сум“.