Папата Франциско апелираше за ослободување на заложниците на Хаити

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско повика на ослободување на заложниците, меѓу кои и шест калуѓерки, кои во петокот беа киднапирани во автобус на Хаити, и рече дека се моли за социјална хармонија во земјата.

Loading...

Вооружени напаѓачи киднапираа автобус во главниот град на Хаити, Порт-о-Пренс, во кој се превезуваа најмалку шест калуѓерки и се упатија кон непозната дестинација, земајќи ги сите патници како заложници, објави Vatican News, повикувајќи се на религиозна група на Хаити.

– Со тага дознав за киднапирањето на група луѓе, меѓу кои и шест религиозни сестри, на Хаити – рече папата Франциско по неговата неделна молитва Ангел Господов.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полскиот парламент го отфрли ублажувањето на законите за абортус

– Во најсрдечната молба за нивно ослободување, барам социјална хармонија во земјата и ги повикувам сите да прекинат со насилството што предизвикува големи страдања на тоа драго население – додаде тој.

Насилството ескалира на Хаити со месеци додека бандите се обидуваат да извршат притисок врз привремениот премиер Ариел Хенри пред истекот на политичкиот договор на 7 февруари што би ја консолидирал неговата моќ.

Насилството доаѓа пред судската одлука што се очекува на 26 јануари за тоа како мултинационалните сили предводени од Кенија се справиле со насилството на бандите во земјата, една од најсиромашните во западната хемисфера, пренесува Ројтерс.