Палестински тинејџер убиен од израелските сили

Сподели со своите пријатели

Израелските сили убиле палестински тинејџер за време на рација рано наутро во вторникот на окупираниот Западен Брег.

Loading...

„Хамза Амџад ал Ашкар (17) бил застрелан во лицето од израелски војници во Наблус“, соопшти палестинското Министерство за здравство, пренесува Анадолија.

Во соопштението се додава дека бројот на убиени Палестинци од израелските сили годинава е зголемен на 42, а дека меѓу нив има девет деца и една постара жена.

Чести израелски напади

Израелските сили постојано извршија рација на Наблус во потрага по членови на вооружена група позната како Лавовска дупка, која се појави на окупираниот Западен Брег минатата година.

Израел ја обвинува групата Лавови дума за напади врз израелски цели.