Пакистан во темнина, прекини на струја низ целата земја

Сподели со своите пријатели

Пакистан беше потопен во темнина откако дефект на електричната мрежа во раните утрински часови предизвика затемнување низ целата земја, соопштија официјални лица.

Loading...

„Ненадејниот пад на системот за пренос на електрична енергија предизвика затемнување во земјата“, објави Министерството за енергетика во твит рано во понеделникот.

„Работата за одржување на системот напредува брзо“, се додава.

Министерот за енергетика Хурам Дастагир изјави за локалните медиуми дека системот за производство на електрична енергија моментално е исклучен ноќе бидејќи има помала побарувачка низ целата земја во зима.

„Меѓутоа, кога утрово беа вклучени системите, забележани се варијации на фреквенцијата и флуктуации на напонот на југот од земјата“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Објавена прва фотографија од радиоактивната капсула што Рио Тинто ја загуби во Австралија (ФОТО)

Министерот рече дека ќе бидат потребни најмалку 12 часа за да се врати снабдувањето со електрична енергија на целата земја.

Хаштагот #poweroutage е популарен на социјалните мрежи, а некои луѓе сметаат дека коалициската влада предводена од премиерот Шебаз Шариф е одговорна за неуспехот.

Пакистан се соочува со ризик од неисполнување на обврските поради брзото намалување на девизните резерви, минатогодишните разорни поплави и глобалното економско забавување.

Loading...

Прекинот на струја е еден од најлошите што ги доживеала земјата, со прекини во сите поголеми градови, вклучувајќи го и главниот град Исламабад.