ПАЃА КИНЕСКАТА РАКЕТА: Македонија на границата на линијата каде е ризичната зона!

Сподели со своите пријатели

Македонија е на границата на ризичната зона каде би можела ноќва, или рано утринава да падне кинеската реката „Long March 5B“.

Loading...

Според мапата објавена од Си-Ен-Ен, крајната северна граница на ризичната зона минува низ Македонија, Албанија.

Од друга страна Грција, голем дел од Италија, Шпанија и Португалија се во ризичната зона од европските земји.

Сепак не постои опасност за Северна Македонија.

 

 

Големата кинеска ракета што е надвор од контрола треба да се врати во атмосферата на Земјата, носејќи го последниот бран на загриженост пред остатоците да се урнат некаде на Земјата.

Loading...

Ракетата „Long March 5B“, висока околу 100 метри и со тежина од 22 тони, се очекува да влезе во атмосферата на Земјата „околу 8 мај“, според изјавата на портпаролот на Министерството за одбрана на САД Мајк Хауард, кој рече дека американската вселенска команда ја следи траекторијата на ракетата.

„Точната точка на влегување на ракетата во атмосферата на Земјата може да се утврди само за неколку часа пред нејзиното влегување, рече Хауард, но 18-та ескадрила за контрола на вселената обезбедува ажурирања за локацијата на ракетата преку веб-страницата „Спејс трек“.

Добрата вест е дека остатоците што паѓаат кон Земјата генерално претставуваат многу мала закана за безбедноста на населението.

„Ризикот дека ќе има некоја штета или дека ќе погоди некого е прилично мал – не занемарлив, може да се случи, но ризикот дека ќе ве погоди е неверојатно мал, рече Џонатан Мекдоуел, астрофизичар во Центарот за астрофизика на Универзитетот Харвард, за Си-Ен-Ен.

Европската вселенска агенција предвиде „зона на ризик“ што опфаќа „кој било дел од површината на Земјата помеѓу 41.5N and 41.5S географска ширина“ – што вклучува буквално цела Америка јужно од Њујорк, цела Африка и Австралија, делови од Азија јужно од Јапонија и Европа Шпанија, Португалија, Италија и Грција.

Сепак најголема е веројатноста деловите од ракетата да паднат во океанот. Ударот ќе може да го следите во живо на видеото подолу!

 

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *