Паднаа цените на азиските берзи, доларот ослабна

Сподели со своите пријатели

На азиските берзи цените на акциите паднаа, најмногу во технолошкиот сектор, откако Micron предупреди дека ќе го намали производството на чипови поради преголемото залихи и послабата побарувачка.

Loading...

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше во минус од 0,6 отсто околу 7:00 часот.

Истовремено, јапонскиот индекс Никеи ослабе за 0,30 отсто, додека цените на акциите во Шангај, Јужна Кореја и Хонг Конг се лизнаа меѓу 0,7 и 2,2 отсто.

Во Австралија, пак, тие се зголемени за 0,2 отсто.

Технолошкиот сектор е под најголем притисок, бидејќи инвеститорите беа загрижени од вчерашното предупредување на Micron Technology дека ќе го намали производството на мемориски чипови и инвестиции.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Кина поради ковид мерките

Цената на акцијата на Микрон вчера потона за речиси 7 отсто, а утрово акциите на производителот на чипови се под најголем притисок на азиските берзи.

Цените на акциите на кинеските пазари, исто така, значително паднаа, бидејќи инвеститорите се загрижени за натамошното зголемување на бројот на заболени од Ковид-19, што може да ги натера властите да се откажат од олеснување на рестриктивните мерки.

Така, индексите на азиските берзи го следат вчерашниот пад на Волстрит. Dow Jones загуби 0,12 отсто, додека S&P 500 се лизна за 0,83 отсто, а Nasdaq индексот 1,54 отсто.

Loading...

По силниот скок на крајот на минатата недела, од почетокот на оваа недела, овие индекси значително флуктуираа, а еден ден се зголемуваат, за веќе следниот ден да ги загубат тие добивки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сијрото: Украина нема да влезе во НАТО додека не се реши прашањето за унгарското малцинство

Бидејќи моментумот на пазарот е ослабен, поттикнат од слабеењето на инфлаторните притисоци и надежта за забавување на темпото на зголемување на каматните стапки од страна на ФЕД, па последните неколку дена се тргува внимателно.

Меѓу најголемите губитници вчера беше трговскиот сектор со просечен пад од 1,5 отсто.

Геополитички тензии

Во исто време, цената на акциите на Target падна за повеќе од 13 отсто, бидејќи трговецот на мало непријатно ги изненади инвеститорите со приближно 50 отсто пад на заработката во третиот квартал и најава за послаба продажба во тековниот празничен квартал.

Предупредувањето на Target ги намали цените на акциите на другите малопродажни синџири, како што се Macy’s, Best Buy и Foot Locker.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Белоруската опозиционерка Марија Колесникова на интензивна нега

„Предупредувањето на Таргет покрена прашања за иднината на приходите од малопродажниот синџир и трошењето на потрошувачите“, рече Чак Карлсон, директор во Хоризон Инвестмент Сервисс.

Пазарите се поддржани од смирувањето на геополитичките тензии поврзани со експлозијата во Пржеводов, село во источна Полска, во близина на границата со Украина, во која завчера загинаа две лица.

Проектилот што ја погоди Полска веројатно е залутан проектил испукан од украински воздух одбрана, а не руски напад, рекоа од Полска и НАТО.

Loading...