Пад на инфлацијата во Велика Британија на 6,8 отсто

Сподели со своите пријатели

Инфлацијата во Велика Британија падна на 6,8 отсто во јули од 7,9 отсто во јуни, објави Заводот за национална статистика на таа земја.

Loading...

Главна причина за падот на инфлацијата се намалените цени на енергенсите на 1 јули и побавната стапка на поскапување на храната, иако намирниците се уште се поскапи за околу 15 отсто од пред една година.

И покрај падот на цените, трговците се уште се соочуваат со повисоки сметки за плати и превоз, па често тоа го плаќаат клиентите.

Инфлацијата достигна максимални 11,1 отсто во октомври минатата година, пишува Би-Би-Си.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Денеска во ОН се гласа за распоредување странски сили на Хаити

Со оглед на тоа што инфлацијата се уште е далеку од два проценти, што е ветената цел на државата, повеќето аналитичари очекуваат дополнително зголемување на стапката во септември, а остануваат сомнежите во способноста на Владата да ја постигне ветената цел.

Главниот секретар на Министерството за финансии Џон Глен изјави дека ова покажува голем напредок, но и дека инфлацијата се уште е превисока.

Тој рече дека владата е „на пат“ да ја постигне својата цел за преполовување на инфлацијата оваа година и дека, иако се соочува со „масовни повици“ за трошење пари, се воздржува од тоа.

Британскиот премиер Риши Сунак вели дека падот на инфлацијата покажува дека планот на неговата влада функционира.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Невработеноста во еврозоната и ЕУ на рекордно ниско ниво

„Како премиер, решен сум да изградам подобра економија и подобра земја за вас, вашите деца и вашите внуци. Тоа започнува со ограничување на инфлацијата. И вестите од утринава покажуваат дека планот функционира. Ако се држиме до планот, тргнете, ќе го направиме тоа“, рече тој.