Пад на бројот на апсења на илегални мигранти на границата со САД

Сподели со своите пријатели

Бројот на уапсени мигранти кои илегално ја преминале границата меѓу САД и Мексико падна во јануари поради сезонското забавување и спроведувањето на новите ограничувања наметнати од американскиот претседател Џо Бајден.

Loading...

Американските агенти за гранична контрола апселе во просек по околу 4.000 мигранти дневно во јануари, соопштија тројца американски официјални лица оваа недела.

Тоа е помалку од просечните околу 7.400 дневно во текот на предбожиќната недела, рече еден од официјалните лица.

Како што стојат работите, бројот на апсења на граница може да биде најмал од февруари 2021 година, еден месец откако Бајден ја презеде функцијата.

Сепак, сѐ уште не е познато дали трендот ќе продолжи и до крајот на месецот.

Намалувањето дојде по уште еден речиси рекорден месец апсења. Во декември, агентите на граничната патрола извршија повеќе од 221.000 апсења на американско-мексиканската граница, според податоците објавени во петокот од американската Царина и гранична заштита.

Нова хуманитарна програма

Бајден, демократ кој има намера повторно да се кандидира во 2024 година, претходно овој месец ги продолжи ограничувањата за „Ковид-19“ што им овозможуваат на мигрантите фатени на границата меѓу САД и Мексико веднаш да бидат депортирани назад во Мексико.

Ограничувањата, познати како член 42, претходно важеа за Мексиканците, некои Централноамериканци и Венецуелци, а беа проширени за да ги опфатат Кубанците, Хаиќаните и Никарагванците откако Мексико се согласи да ги прифати тие државјани.

Loading...

Во исто време, администрацијата на Бајден започна нова хуманитарна програма за влез за 30.000 Кубанци, Хаиќани, Никарагваци и Венецуелци месечно, доколку имаат американски спонзори и влегуваат во земјата по воздушен пат.

„Процесот што го создадовме е безбеден, брз и чини само комерцијален авионски билет“, рече претставник на администрацијата на Бајден. „Во споредба со илјадниците долари што шверцерите им наплаќаат на мигрантите за опасното патување, изборот е јасен“, рече тој.

Неколку американски официјални лица рекоа дека бројот на апсења на границата редовно опаѓа на крајот на годината поради празниците, што веројатно придонело за падот во јануари.